BIST 1.542
DOLAR 7,52
EURO 8,97
ALTIN 412,93
HABER /  DÜNYA

İngiltere'den Trump'a cevap: Flaş 'patlama' açıklaması!

İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra'da meydana gelen saldırıda kullanılan el yapımı patlayıcıyla ilgili, “Önemli zarar yaratmayı amaçlıyordu” dedi.

Abone ol

İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra metrosunda meydana gelen patlama sonrasında başkanlık ettiği acil durum kabine toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

İngiliz polisinin el yapımı bir bombayla gerçekleştirildiğini açıkladığı saldırıyı 'korkakça' diye nitelendiren May, olayda kullanılan patlayıcıyla ilgili olarak da "Önemli zarar yaratmayı amaçlıyordu" ifadesini kullandı.

Terör tehdit seviyesinin şimdilik artırılmayacağını, mevcut 'ciddi' basamağında tutulacağını belirten May, ilgili birimlerin bunu sürekli gözden geçirmekte olduğunu kaydetti.

Manchester'da 22 Mayıs'ta meydana gelen bombalı saldırı sonrasında bu seviye 'kritik' basamağına çıkarılmış ve bir hafta süreyle bu düzeyde tutulmuştu.

'Kritik' seviyesi, her an bir terör saldırısı olabileceğine dair somut bir istihbaratın olduğu anlamına gelirken "ciddi" seviyesi, böyle bir istihbarat olmamakla birlikte saldırının kuvvetle muhtemel görüldüğünü gösteriyor.

Bununla birlikte May, Londra'da sokaklarda silahlı polis sayısının artırılacağını bildirdi.

May, bugün yaşanan terör saldırısıyla ilgili bilgi, fotoğraf veya videoya sahip olanların bunları güvenlik güçlerine iletmesi çağrısını yaptı.

TRUMP'A CEVAP VERDİ

May, ABD Başkanı Donald Trump'ın Londra'daki saldırıyla ilgili sosyal medya mesajına dair bir soru üzerine de "Herhangi bir kimsenin devam eden bir soruşturmayla ilgili spekülasyonda bulunmasının yararlı olduğunu düşünmüyorum. Polis ve güvenlik güçleri olayın tüm boyutlarını araştırıyor ve sorumluların kimliğini tespit etmeye çalışıyor" yanıtını verdi.

Trump, mesajında, "Londra'da zavallı bir terörist tarafından bir saldırı daha. Bunlar, Scotland Yard'ın (İngiltere Emniyeti) nazarında, hasta ve deli olarak nitelendirilen insanlar. Proaktif olunmalı! ABD'ye seyahat engeli daha geniş, daha katı ve özel olmalı ancak aptalca, bu siyasal bakımdan doğru olmazdı!" ifadelerini kullanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Şafak Pavey milletvekilliğinden istifa etti!
Erdoğan'dan Barzani'ye referandum mesajı
'RTE' plakalı aracına bakın ne kadar istiyor?
Akıncı Üssü davasında ara karar: 1 tahliye
THY’den tarihi doluluk oranı!
IKBY meclisi referandum kararını oy çokluğuyla kabul etti
Mesud Barzani referandum için son kararını verdi
Öğretmen çifte evlerinin önünde saldırı!
Arabasını süsledi, tur atıp kutladı! Nedeni ise çok ilginç...
Erdoğan bir üniversiteye rektör atadı
Yorumlar 2 yorum