BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  POLİTİKA

Mesud Barzani referandum için son kararını verdi

MESUD Barzani, bağımsızlık referandumu konusunda kararını açıkladı. Dün yabancı devlet temsilcileriyle masaya oturan ve kendisine alternatif sunulduğu söylenen Mesud Barzani, referanduma gidiyoruz açıklaması yaptı.

Abone ol

Irak Kürt Bölgesi Başkanı Mesud Barzani referandum kararını açıkladı. Barzani, "Daha iyi bir alternatif sunulmadığı sürece referandum ertelenmeyecektir. Kimseyi dinlemeyin, referanduma gidiyoruz." açıklamasını yaptı.

Dün ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve BM'nin Irak'taki temsilcileri ile masaya oturan Bölgesel Kürt Yönetimi başkanı Mesud Barzani'ye yabancı devlet temsilcilerinin "bağımsızlık referandumunu ertele" telkininde bulundukları iddia edilmişti. Bu görüşme sonrası referandumu erteleyip ertelememe konusunda net kararını açıklamayan Barzani'den bugün cevap geldi.

BARZANİ'YE ALTERNATİF SUNULDU MU?

NET CEVAP VERMEMİŞTİ

Sona eren görüşmeye ilişkin resmi bir açıklama gelmezken Barzani 'erteleme' talebine diğer partilerle yapacağı görüşme sonrasında yanıt vereceğini söyledi.

Barzani'nin heyete, referandum kararının partilerin ortak kararı olduğunu belirterek, “Referandumu erteleme kararı sadece bana ait değil, Kürdistan’daki diğer siyasi liderlerle alınan bir karardır. Diğer partilerle yapacağımız görüşmeler ardından size kararımızı ileteceğiz” dediği öğrenildi.

ABD, İngiltere ve BM'nin, 25 Eylül bağımsızlık referandumunun ertelenmesi için Barzani'ye bir alternatif sundukları belirtilmişti. Ancak bu iddiayı yalanlayan Barzani "Daha iyi bir alternatif sunulmadığı takdirde referandum ertelenmeyecek" dedi.

SON KARARINI AÇIKLADI

Bağımsızlık referandumu konusunda son kararını açıklayan Barzani, referanduma gideceklerini duyurdu.

Barzani'nin açıklaması şöyle:

Duhok'un Amediye ilçesinde referandum için düzenlenen mitingde konuşan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, referandum kararı için geç kaldıklarını, daha önce bu kararı vermeleri gerektiğini belirterek, "Çünkü, Irak devleti ortaklık üzerine kuruldu. Ancak bizim bu ortaklıkta başımıza gelenleri biliyorsunuz. Halen haklarımızı talep etmemizden rahatsızlar. Peşmerge haklarını vermeyen Irak, 2 saatte Haşdi Şabi yasasını çıkarttı. Irak 140'ıncı maddeyi yerine getirmedi. Şimdi 140'ıncı madde ve anayasadan söz edenler, çaresizlikten söz ediyorlar. Madem Iraklı yetkililer Bağdat'ta ortaklık ve işbirliğini kabul etmiyor, biz de kendilerine hizmet etmeyi kabul etmiyoruz" dedi.

'DAHA İYİ BİR ALTERNATİF SUNULMADIĞI SÜRECE REFERANDUM ERTELENMEYECEK'

Barzani, Irak sınırlarında saygın ve değerli insanlarını kaybettiklerini, önlerinde ya esaret ya da bağımsızlık yolları olduğunu da ifade ederek, "Gerekli adımları atmazsak daha kötü sonuçlarla karşılaşırız. Mesele irade meselesidir. Değerli dostlarım, hiç kimsenin söz ve söylentilerine güvenmeyin. Daha iyi bir alternatif sunulmadığı sürece referandum ertelenmeyecektir. Yalnızca Kürdistan halkı referanduma meşruluk kazandıracak, onun dışındakiler değil. Dayanın ve hiç kimsenin sözünü dinlemeyin, referanduma gidiyoruz. Referanduma katılma şerefine ulaşmayanlar kendileri bilir. Bu Kürdistan halkının kararıdır" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Öğretmen çifte evlerinin önünde saldırı!
Arabasını süsledi, tur atıp kutladı! Nedeni ise çok ilginç...
'Türkiye batıyor' diyen Almanlar fikir değiştirdi!
Ankara'da korkutan patlama: Yaralılar var!
Metrobüste taciz iddiası ortalığı karıştırdı!
Tutuklu Fransız gazeteci için flaş karar
Erdoğan’ın plaket verdiği başkan için AK Parti'den açıklama
Gazinocular kralı hayatını kaybetti
Arınç'ın önemli dediği açıklama geldi Sinan Çetin de var Aleyna Tilki de!
Ünlü bilim adamı Semih Tezcan, uçakta hayatını kaybetti
Yorumlar 32 yorum