BIST 1.378
DOLAR 8,11
EURO 9,70
ALTIN 454,93
HABER /  DÜNYA

İngiltere'de görülen mutasyonlu virüs bir kez daha mutasyona uğradı

İngiltere'deki bilim insanları, koronavirüsün ilk olarak İngiltere'de görülen daha hızlı yayılan ve daha öldürücü olan tipinin "endişe verici" bir şekilde yeniden mutasyona uğradığı açıkladı. Kent bölgesinde görülen ve tüm ülkede hızla yayılan koronavirüs varyantında görülen yeni değişik korku yarattı.

Abone ol

İngiltere Halk Sağlığı Kurumunun açıklamasında, İngiltere'de tespit edilen Kovid-19'un daha hızlı yayılan tipinin bağışıklık sistemini daha iyi aşabilen bir mutasyonunun tespit edildiği duyuruldu.

Aşılarla ilgili endişe veren açıklama
"E484K" adlı mutasyon, dünyada endişeye yol açan Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarında görülen değişimin aynısını içeriyor. Dolaysıyla yüzde 70 daha hızlı yayılan ve 60 yaş üzeri kişilerde yüzde 30-40 daha öldürücü olan tipin, aşılara karşı daha dirençli hale geldiğinden endişe ediliyor. Leicester Üniversitesinden Dr. Julian Tang, BBC'ye yaptığı açıklamada, mutasyonu "beklenmedik olmasa da endişe verici bir gelişme" olarak nitelendirdi.

Halka karantinaya uyun çağrısı
Virüsün daha fazla mutasyona uğramasını önlemek için halkın karantina kurallarına uymasının ve vakaları azaltmasının önemine dikkati çeken Tang, "Aksi takdirde virüs, yayılmaya devam etmekle kalmaz aynı zamanda gelişebilir." dedi.

"Virüsün bağışıklık sisteminden kaçmasına yardım ediyor"
Bazı araştırmalar, E484K'nın virüsün antikorlar olarak bilinen bağışıklık sisteminden kaçmasına yardım edebileceğine işaret ediyor.

Fakat Moderna aşısının ilk sonuçları, aşının bu mutasyonun görüldüğü varyantlarda da etkili olduğunu gösteriyor. Ancak bağışıklık tepkisinin eskisi kadar güçlü ya da uzun süreli olmayabileceği vurgulanıyor. Yakında onay alması beklenen Novavax ve Janssen'in aşılarının da koruma sağlayabileceği belirtiliyor.

"Aşılar yeniden tasarlanabilir"
Uzmanlar, en kötü olasılıkla gerekmesi halinde aşıların birkaç hafta ya da ay içinde yeniden tasarlanabileceği ya da üzerinde küçük değişiklikler yapılabileceğini söylüyor. Uzmanları sevindiren bir nokta ise varyantların birbirinden ayrışmak yerine benzer şekilde mutasyon geçirmeleri.

Cambridge Üniversitesi'nden Prof. Ravi Gupta, "Bu, bize (virüslerin) tercih ettikleri bazı yollar olduğunu gösteriyor. Bu yolları aşıyla kapamak için çalışabiliriz" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Soylu Telegram hesabına davet etti
ABD silahlı saldırı 5'i çocuk 6 kişi hayatını kaybetti
İstanbul Küçükçekmece Gölü'nde iple bağlanmış halde köpek cesedi bulundu
Türkiye'deki corona virüsü vaka ve ölü sayısında son durum (2 Şubat 2021)
İstanbul Arnavutköy'de derede oyun oynarken akıntıya kapılan çocuk kurtarıldı
Mersin'de sağlıkçılara gönderilen aşılar ortadan kayboldu
Çaykur Rizespor ile Kasımpaşa eşitliği bozamadı
ABD'de 2 FBI ajanı vurularak öldürüldü
Boğaziçi eylemleri ikinci gezi provası mı?
Batuhan Karacakaya yaşı kaç- biyografisi ve oynadığı diziler
Yorumlar 3 yorum