BIST 8.335
DOLAR 27,38
EURO 29,01
ALTIN 1.627,65
HABER /  DÜNYA

İngiltere'de Ankara Anlaşması'na rekor sayıda başvuru oldu

İNGİLTERE tarafından verilen bir iş kurma izni vizesi olan Ankara Anlaşması'na 2018 yılında İngiltere'den 7,607 Türk vatandaşı başvurdu.

Abone ol

İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın 28 Şubat tarihinde açıkladığı verilere göre, İngiltere tarafından verilen bir iş kurma izni vizesi olan Ankara Anlaşması'na 2018 yılında İngiltere'den 7,607 Türk vatandaşı başvurdu. Bu rakam 2017 yılında yine bir rekor olan 5,205 kişiydi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı ülke dışından yapılan Ankara Anlaşması vize başvurularına dair bir veri açıklamıyor. Ancak Türkiye'den yapılan başvuruların da İngiltere içinden yapılan başvurular ile paralel bir seyir izlediği biliniyor.

Ankara Anlaşması (ECAA Agreement), Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması imzalamış olan ülkelerin vatandaşlarına, İngiltere tarafından verilen bir iş kurma izni vizesi. Romanya ve Bulgaristan'ın da aralarında olduğu bazı diğer ülkelerin Avrupa Birliği'ne katılması sonrası bu vize türünden yararlanan yalnızca Türk vatandaşları kaldı.

Darbe girişimi sonrasına dikkat

Bu anlaşma ile İngiltere'ye gelenlerin sayısında 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişiminden sonra dikkat çekici bir artış olmuştu.

Henüz belirsizlik devam etse de İngiltere'nin AB'den ayrılması anlamına gelen Brexit için belirlenmiş olan 31 Mart takviminin de başvuruların rekor kırmasında etkisi olduğu düşünülüyor.

Brexit sonrası, hali hazırda kriterleri değiştirilen Ankara Anlaşması'nın devam edip etmeyeceği ile igili 2018 yılı içinde bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı sözcüsü şunları söyledi:

"Avrupa Birliği'nden ayrıldıktan sonra da İngiltere, her zaman olduğu gibi açık bir ülke olmaya devam edecek. İngiltere'ye kimin girdiğini kontrol eden fakat aynı zamanda da ülkeye çalışarak katkı yapacak nitelikteki parlak beyinleri sıcak şekilde karşılayacak bir göçmenlik sistemi yürürlükte olacak."

(Kaynak : BBC Türkçe)