BIST 10.895
DOLAR 32,21
EURO 35,00
ALTIN 2.508,21
HABER /  GÜNCEL

İngilizce sözlükte PKK skandalı

Dünyaca ünlü İngilizce sözlükte terör örgütü PKK siyasi parti olarak gösterildi. Üstelik skandal bununla bitmedi.

Abone ol

Dünyada ve Türkiye'de yaygın olarak kullanılan İngilizce sözlükler arasında yer alan ''Collins Thesaurus A-Z''nin Türkiye'ye ilişkin bilgilerin yer verildiği bölümünde, terör örgütü PKK, siyasi parti olarak tanımlanıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Recep Şahin Arslan, yaptığı açıklamada, Collins Thesaurus A-Z'nin, İngilizce öğrenen öğrenciler tarafından yaygın olarak kullanıldığını söyledi.

Arslan, sözlüğün son kısmında, çeşitli ülkelerdeki siyasi partiler ve kısaltılmış adlarının yer aldığını ifade ederek, şunları kaydetti: ''Bu bölümde, Türkiye'deki siyasi partiler, Motherland Party (ANAP), Kurdish Workers' Party (PKK), Social Democratic Populist Party, True Path Party olarak sıralanıyor. Başka bir partiye de yer verilmiyor. Siyasi partiler arasında terör örgütü PKK geçiyor. Kitabın ilk baskısı 2003 yılında yapıldı. 2005 baskısında da siyasi partiler arasında bu örgüt gösteriliyor. PKK'nın bir parti olmamasına rağmen, sadece Türkiye'de değil, dünya çapında kullanılan bir sözlükte PKK isminin kullanılması manidardır. 2005 baskısında düzeltilmemiş olmaması, sanki başka partiler yokmuş gibi gösterilmesi, büyük bir hatadır. Burada art niyet olduğunu düşünüyoruz.''

SÖZLÜĞÜN TÜRKİYE'DE DAĞITAN ŞİRKET
''Collins Thesaurus A-Z'nin, merkezi İstanbul'da bulunan Türkiye'deki dağıtımcısı Sev Matbaacılık ve Yayıncılık Eğitim Ticaret A.Ş yetkilileri, sözlüğün, Collins'in en çok satılan ürünleri arasında yer aldığını belirterek, şunları söylediler:

''Biz, gelen taleplere göre kitapları Türkiye'ye getirerek satışa sunuyoruz. Bu bir sözlük olduğu için yayınevi tarafından yeterince incelenmemiş olabilir. Bugüne kadar bir eleştiri de almamıştık. Gerekli inceleme yapılacaktır. Yayınevi yönetimi, inceleme sonucuna göre gerekeni yapacaktır'' diye konuştular.