BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  DÜNYA

İngiliz düşünce kuruluşundan çarpıcı rapor! NATO tehlikede! Türkiye'ye büyük haksızlık yapıldı

Yönetiminde İngiltere Kraliyet ailesi ve eski CIA direktörünün olduğu dünyanın en köklü düşünce kuruluşlarından RUSI, Türkiye'ye haksızlık yapıldığını belirtip ABD ve NATO'yu uyardı: Türkiye'ye artık destek verilmeli. Aksi halde NATO için ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Abone ol

İngiltere Kraliyet emriyle 1831'de kurulan İngiltere'nin en büyük düşünce kuruluşu RUSI (Royal United Services Institute) yayımladıkları raporla ABD ve NATO'yu Türkiye'nin önemi ve gücü hakkında uyardı. Türkiye'nin eski Varşova Paktı sınırında bulunmasının yanı sıra Ortadoğu'ya geçiş için de kritik öneme sahip olduğu vurgulanan yazıda bir yandan Rusya'nın diğer yandan da Çin'in durdurulması için büyük öneme sahip olduğu, her iki ülkenin de önündeki en büyük coğrafi bariyer olduğu ifade edildi.

Türkiye'nin hakkı yeniliyor

Türkiye'de çok sayıda stratejik NATO tesisi, askeri üssünün bulunduğu ve ortak çok sayıda tatbikat yapıldığı da ifade edildi. 

ABD’den sonra pakt içindeki en büyük askeri güç olan Türkiye'nin görev ve sorumluluklarını yerine getirdiği ancak en az takdir edilen ülke olarak hakkının yenildiğinin altı çizildi.

Eleştirmeyin takdir edin

Raporda, Türkiye izin vermeden NATO'nun Karadeniz'de operasyon yapabilmesinin imkansız olduğunun altı çizildi. Milyonlarca mülteciyi alan Türkiye'nin bu konuda da takdir görmediği ifade edilirken ABD ve Avrupa ülkelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek hiçbir yere varamayacakları vurgulandı. Dünyanın büyük güçlerin mücadelesi dönemine yeniden girdiği, Türkiye'nin ekonomik, politik ve askeri alanda hızla büyüdüğü ve uluslararası politikanın eleştiriyle çalışmadığı ifade edildi.

F-35 konusunda da haksızlık yapıldı

Türkiye'nin S-400 füzeleri alması karşısında ABD'nin F-35 programından çıkarılması noktasında da haksızlığa uğradığı yazının ana vurgularından birisi. Makalede Türkiye'nin S-400 füzelerini almadan önce ABD'nin Patriot füze sistemi için çok sayıda satın alma alternatifi ortaya koyduğu ancak bu taleplerin kabul edilmediği ve mecburen S-400'e yöneldiği ifade edilerek Türkiye'nin haklı olduğu vurgulandı. Türkiye'nin ekonomik olarak toparlanmasının tüm NATO üyesi ülkelerce desteklenmesi aksi takdirde tüm NATO üyesi ülkelerin bundan etkileneceği ifade edilerek NATO uyarıldı.

Kaynak: Akşam

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Macron'un eşinin Trump'ı öpmesi G-7 zirvesine damga vuran kareler Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Camel kaç para oldu güncel sigara fiyatları zam mı geldi?
Adana'da DEAŞ operasyonu! 9 kişi yakalandı
Bolsonaro, Amazonlar'daki yangınlar için yapılan yardımı reddetti
Winston kaç para oldu 2029 sigaraya zam mı yapıldı yeni fiyatlar
Parliament kaç para oldu güncel sigara fiyatları zam mı geldi?
'Sigaraya 5 lira zam geldi' iddialarının ardından resmi açıklama! Tepkilere neden oldu
Marlboro kaç para oldu güncel sigara fiyatları zam mı geldi?
Araplardan açıklama! Beşar Esad'la görüşecekler mi?
Johnson & Johnson'a 572 milyon dolarlık tazminat
Akkuyu NGS inşaat sahasında çalışacak dev vincin kurulumu tamamlandı
Yorumlar 13 yorum