BIST 5.032
DOLAR 19,05
EURO 20,50
ALTIN 1.211,97
HABER /  MEDYA

İngiliz dergisi The Economist'ten Ankara seçimleri için olay yorum!

İngilizlerin Türkiye hazımsızlığı devam ediyor. İngiltere'nin haftalık The Economist dergisi seçimlerle ilgili olay iddialarda bulundu.

Abone ol

Buldukları her fırsatta Türkiye'ye saldıran İngiliz medyası seçime bir gün kala yine devrede...The Economist pazar günü yapılacak yerel seçimlerle ilgili çok konuşulacak değerlendirmelerde bulundu. 

The Economist dergisi son sayısında Pazar günü yapılacak yerel seçimler öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemlerini değerlendirdi. Dergi, "Bir zamanlar kalemle terör suçu işlendiğini söyleyen Erdoğan, şimdi dikkatini sebzeyle terör suçu işleyenlere yöneltti" yorumunda bulundu.

Economist'teki yazı, "Erdoğan Batı'yı terörizmle suçladı" başlığını taşıyor. Başlığın altında da, "Erdoğan toptancılara öfkeli" ifadeleri yer alıyor. Dergi Erdoğan'ın geçen ay bir mitingde "Patlıcan, domates, patates ve salatalık fiyatlarını artırdılar. Terör saçıyorlar" diyerek toptancıları suçladığını hatırlatıyor.

Birçok kişi gözünü başkent Ankara'ya çevirmiş durumda

Economist'e göre AK Parti seçimlerden sonra da iktidarda kalmaya devam edecek ancak bazı engebelerle karşılaşabilir. Dergideki yazı şöyle sürüyor:

"Birçok kişi gözünü başkent Ankara'ya çevirmiş durumda. Zira Ankara'da muhalefetin belediye başkan adayı Mansur Yavaş, anketlerde AK Parti'nin adayı Mehmet Özhaseki'nin önünde görünüyor. Yavaş da seçim kampanyası sırasında, kendisine verilecek bir oyun, kötü ekonomi yönetimi ve yolsuzluğa karşı verilmiş bir oy olacağını söyledi.

Erdoğan, Mansur Yavaş'a ders vermek istiyor

"Erdoğan ve müttefikleri ise Yavaş'a ders vermek istiyor. Bu ayın başlarında hükümet yanlısı gazeteler ve haber kanalları, Yavaş'la ilgili karşılıksız çek iddialarını deşmeye başladı. Hemen ardından savcılar soruşturma başlattı. Erdoğan o günden beri Yavaş'ı 'seçimden sonra büyük bir bedel ödemekle' tehdit ediyor, seçilse bile onun görevden alınabileceğini ima ediyor."

"Erdoğan, muhafazakar tabanını harekete geçirmek için elinin altındaki her türlü silahı kullanıyor. Mitinglerde, Yeni Zelanda'daki cami saldırıları için Batı'yı suçladı, muhalefeti teröristlerden emir almakla, feminist protestocuları da ezanı yuhalamakla itham etti. (Oysaki protestocular göz yaşartıcı gaz sıkan polisi yuhalıyordu)"

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Son yerel seçim anketi Ankara'da kim önde işte ilçe ilçe sonuçlar
Foto Galeri Son yerel seçim anketi Ankara'da kim önde işte ilçe ilçe sonuçlar Galeriye Gözat