BIST 11.135
DOLAR 33,09
EURO 36,03
ALTIN 2.588,98
HABER /  SAĞLIK

İnce kemikli kadınlar dikkat!

Tüm kadınları ilgilendiren hastalık kemik erimesi, ince kemikli kadınlarda daha çok görülüyor.

Abone ol

İnce kemikli kadınlarda kemik erimesine geçiş daha hızlı oluyor ancak sorun tüm kadınları ilgilendiriyor. Bu nedenle kemik erimesini değerlendiren kemik yoğunluk ölçümünün doğru aralıklarla yapılması önem taşıyor.

Kemik yoğunluk ölçümlerinde normal değerlerden kemik erimesi değerlerine geçiş süresini belirlemek amacıyla, 15 yıl süreyle 67 yaş üstü 5 bine yakın kadın üzerinde araştırma yapıldı.

The New England Journal of Medicine Dergisi'nde yayınlanan araştırma, kadınlarda bu ölçümün tekrarlanma aralığı ve normal kemik yoğunluğundan kemik erimesine geçiş süresi ile ilgili önemli bilgiler veriyor.

Çalışmanın sonuçlarını yorumlayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elçin Aykutoğlu, 67 yaş ve üstü kadınlarda bir sonraki kemik yoğunluk ölçüm testi yaptırma aralığı ve kemik erimesine geçiş süresini; başlangıç kemik yoğunluk ölçümü testi normal ise 15 yıl, orta düzeyde kemik yoğunluk kaybı varsa 5 yıl ve ileri düzeyde kemik yoğunluk kaybı bulunuyorsa 1 yıl olarak belirtiyor.

Dr. Elçin Aykutoğlu, bu çalışmanın, 65 yaş itibariyle kadınların başlangıç kemik ölçümü testinden sonra çıkan T skoru sonuçlarına göre testin tekrarlanmasını önerdiğini söylüyor:

"Bir sonraki kemik yoğunluk ölçüm testini yaptırma zamanının en iyi belirleyicisi, başlangıçta yapılan ölçümde kalçada saptanan en düşük T skorudur. T skoru, kemikteki erime miktarının belirleyicisi olarak kullanılıyor. Kemik erimesi sınırı kabul edilen T skoru -2,5'dir. 67 yaş ve üstü kadınlarda başlangıç kemik yoğunluk ölçümünde saptanan T skoru -1.0 ve üstüyse yani kemik yoğunluğu normalse, kemik yoğunluk ölçüm testini tekrarlama aralığı ortalama 16,8 yıldır. Başka bir deyişle, ilk yapılan testte başlangıç T skoru kemik erime sınırının altında olan kadınların 15 yıl içinde kemik erimesi gelişme olasılığı düşük. Başlangıç T skoru -2.0 ile -2.49 olan, yani henüz kemik erimesi gelişmemiş ancak kemik kütlesi azalmış kadınlarda bu aralık 1.1 yıla kadar iniyor."

ekran-resmi-2012-03-28,-4.44.52-pm.png

İNCE KEMİKLİ KADINLARDA, ERİMEYE GEÇİŞ HIZLI OLUYOR

Dr. Elçin Aykutoğlu, azalmış aktivite, kilo kaybı veya kemik erimesi açısından diğer risk faktörleri gelişmesi durumunda, hastaların belirlenen kemik yoğunluk ölçüm testi yaptırma aralığından daha önce değerlendirebilecekleri belirtiliyor. İnce kemikleri olan kadınlarda kemik erimesine geçiş hızlıyken, daha yoğun kemik kütlesi olanlarda bu süre uzuyor.

KEMİK ERİMESİNE GEÇİŞ SÜRESİNDE YAŞ FAKTÖRÜ ÖNEMLİ

Araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç ise; tüm 67 yaş ve üstü kadınlarda T skorları aynı bile olsa ortalama kemik erimesine geçiş süresinin aynı olmadığı. Yaş azaldıkça düşük kemik kütlesinden kemik erimesine geçiş süresi uzarken, yaş ilerledikçe bu süre kısalıyor.

Dr. Elçin Aykutoğlu, orta düzeyde kemik yoğunluk kaybı (düşük kemik kütlesi) bulunan kadınlarda bir sonraki kemik yoğunluk ölçüm testi yapılması için gereken sürenin; 70 yaş üstündekilerde ortalama 5 yıl, 85 yaş üstündekilerde de 3 yıl olduğunu söylüyor.Dr. Aykutoğlu, 50-64 yaş aralığındaki kadınlarda ise sigara ve alkol kullanımı, düşük kilo, kortizon kullanımı, hormonal bozukluk, romatizmal hastalık veya annesinde kalça kemik kırığı öyküsü gibi kemik erimesi açısından risk faktörleri varsa kemik yoğunluk ölçümü testi yaptırılmasını öneriyor.