BIST 11.065
DOLAR 33,08
EURO 36,07
ALTIN 2.557,41
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan İran'a iner inmez tehdit geldi!

Başbakan Erdoğan İran'a indiği sırada İran Devlet Televizyonu'nda yayımlanan belgesel dikkat çekti...

Abone ol

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Seul'dan Tahran'a ulaştığı saatlerde İran televizyonu Press TV, ABD'li yazar ve tarihçi Griffin Tarpley'in, Suriye'de öldürülenlerin sayısı şişirilerek Türkler'in harekete geçirileceğini iddia ederek, "Bu Türkiye için ulusal bir intihardır. Atatürk bunu biliyordu" dediği özel mülakatı yayınladı

ABD'li yazar ve tarihçi Griffin Tarpley Press TV ile yaptığı özel röportajda, Türkiye'nin İslami ve laik iki parti arasında bölündüğünü ancak Türkiye'nin aynı zamanda yüzde 25 olan bir Kürt nüfusa sahip olduğunu belirterek, eğer NATO Suriye'ye saldırırsa Kürtler'in isyan çıkaracağı ve isyanın Türkiye'ye yayılacağı ve Türkiye'nin isyancıların hedefi haline gelebileceği iddiasında bulundu.

Bazı eleştirmenlerin, ABD'nin işgalinden sonra Irak Kürdistan bölgesinin özerkliği ve şuan Suriye'de olanlarla arasında paralellikler olduğunu söylediğine dikkat çekilerek, "Bunun, bölgede ABD yanlısı bir Kürt devleti desteklemek amacıyla Batı'nın planının ikinci adımı olabileceğini söyleyebilir misiniz?" sorusuna yönelik Tarpley, eğer Kuzey Irak ve Kuzey Suriye'de Kürt varlığı varsa daha sonra da Türkiye'deki Kürtlerin çekim kutbu olacağını dile getirdi.

"ABD, TÜRKİYE VE SURİYE'Yİ KARŞI KARŞIYA GETİRİYOR"

Griffin Tarpley, Suriye yönetiminin ayaklanmayı temelde bastırdığını ve bunun ABD için yenilgi anlamına geldiğini iddia ederek, Obama yönetiminin bu yenilgiyi gidermek için Türkiye ve Suriye'yi karşı karşıya getirdiğini öne sürdü.

Tarpley ayrıca, Suriye Ulusal Konseyi güçleri, gözlemciler ve Özgür Suriye Ordusu'nun dünyada bir histeri yaratmaya çalışmak için, öldürülen kişi sayısını şişirecekleri ve bunun Türkler'i harekete geçireceği yorumunu yaparak şöyle devam etti:

"Bu Türkiye için ulusal bir intihardır. Atatürk bunu biliyordu. Kürt-Türk liderler Atatürk'ü küçümsüyor. Eğer onun bilgeliğini takip etselerdi bu durumda olmayacaklardı ve geri adım atmaları gerekiyor."