BIST 1.153
DOLAR 8,22
EURO 9,68
ALTIN 504,06
HABER /  GÜNCEL

İmamoğlu Başkanlık kürsüsüne çıkamadı İBB'de CHP'nin eli zayıfladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Meclis çoğunluğunun Cumhur İttifakı'nda olması CHP'nin ve Başkan Ekrem İmamoğlu'nun elini zayıflattı. 9 aydır Meclis'i yöneten Ekrem İmamoğlu, dün ilk kez kürsüye çıkamadı. Sebebi ise dikkat çekici.

Abone ol

İstanbul Büşükşehir Belediyesi'nde Ekrem İmamoğlu dün 9 ay sonra ilk kez Meclis Başkanlığı kürsüsüne çıkamadı. Bu durumun haziran seçimlerinden sonra ilk kez olduğuna dikkat çeken Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, "İmamoğlu’nun, yakın arkadaşlarına bundan sonra ‘tartışmalardan uzak durmak’ amacıyla meclisi yönetmeyeceğini söylediği öğrenildi" diye yazdı.

İşte Yalçın Bayer'in "İBB’de CHP’nin eli zayıflıyor, Tartışmalardan uzak duran İmamoğlu dün kürsüye çıkmadı" başlıklı yazısının ilgili bölümü: 

Ekrem İmamoğlu nedense kürsüde yoktu. Bu haziran seçimlerinden sonra ilk kez oluyor. Başta İmamoğlu, her ay iki gün toplanan meclisi kendisi yönetiyordu, daha sonra sadece meclisin ilk açılış günü olan pazartesi günleri kürsüye çıkmaya başladı. Ancak dokuz ay sonra ilk defa dün meclisi yönetmedi.

İmamoğlu’nun, yakın arkadaşlarına bundan sonra ‘tartışmalardan uzak durmak’ amacıyla meclisi yönetmeyeceğini söylediği öğrenildi.

CHP'nin kürsü üstünlüğü de AK Parti'ye geçti

Dolayısıyla, AKP üstünlüğündeki meclis iradesinden sonra kürsü üstünlüğü de CHP’den gitmiş oldu. Divan kâtipleri dahil bir tek CHP’li üye de kalmadı İBB divanında... Bu durum CHP grubunda büyük rahatsızlık yarattı ve ilginç bir yorum yapıldı:

Engin Özkoç'u savunmamak için mi?

Bugün (dün) CHP’li bazı meclis üyeleri, TBMM’deki tartışmaların benzerinin İBB Meclisi’nde de olacağını bekliyordu. İmamoğlu, Genel Başkan ve CHP’yi savunması gerekecek birkaç söz etmek zorunda kalacaktı. Nitekim beklenenler oldu. Esenler Belediye Başkanı ve AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu bu konuyu gündeme getirerek, uzun konuşmasında, “CHP TBMM Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un Cumhurbaşkanı’na söylediği, tam da kendisini tarif ettiği kelimeleri bu meclisten kendisine iade ediyorum, seviyesiz adam” dedi. CHP İBB Grup Başkanvekili Doğan Subaşı ise karşıt konuşmasında “Genel başkanınız kızınca ağzına geleni söylüyor, Engin Özkoç da kendisine bu sözleri iade etti” dedi sadece...

Başkan'ın kürsüyü terketmesi CHP'ye yakışmadı

Meclisten bizi arayan bir partili, “Oldu mu ya!” diye sorduktan sonra, “Başkanının kürsüyü ‘terk’i CHP’ye yakışmadı. Böyle bir çıkışı bekliyordu ki kürsüye çıkmadı. CHP Grup Başkanvekili’ne yapılan hakaretin cevabı bu mu olmaydı? Parti, genel merkez ve Kılıçdaroğlu savunulamadı. Şimdi İmamoğlu’nun neden ‘kürsü’den uzak durduğunu anladınız mı? İmamoğlu kürsüde olsaydı, CHP’nin eli bu kadar zayıf kalmayacaktı” diye konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Coronavirüs Türkiye'de! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tatil ihtimalini açıkladı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İtalya'dan koronavirüs önlemi: Serbest dolaşım sınırlandırıldı
Manchester United gözlemcileri, Uğurcan Çakır ve Sörloth'u izledi
İstanbul Avcılar'da engelli genç darp edildi
Çankırı'da çiçekçi dükkanının önündeki gencin üzerine halı düştü
Merkel'den Türkiye hamlesi: Çaba göstereceğim
Nazmi Mete Cantürk'e FETÖ'ye yardım suçundan 5 yıl 2 ay hapis cezası
Yorumlar 19 yorum