BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  GÜNCEL

İltica odasında bekleyen bu adam kim? Öcalan ile ilişki ne?

Bir dönem teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın sağ kolu olan Osman Erdal, Zürih Havalimanı’nda görüntülendi. Erdal'ın günlerdir havalimanında İsviçre'ye iltica için beklediği ortaya çıktı.

Abone ol

BÖLÜCÜ terör örgütü PKK'nın kuruluşunda yer alan ve 1998'de Abdullah Öcalan ile birlikte Şam'da kalan "Sarı Sadun" kod adlı Osman Erdal, yıllar sonra ortaya çıktı. Türkiye'de çıkarılan Kırmızı Bülten'le aranan terörist Osman Erdal'ın 9 Ekim'de Güney Afrika'nın Johannesburg kenti üzerinden Kuzey Irak'ın Erbil kentine oradan da Zürih'e gelerek iltica talep etti.

İLTİCA TALEBİ REDDEDİLDİ AMA... Erdal'ın Güney Afrika'nın kendisi için güvenli olmadığını öne sürerek yaptığı iltica talebi reddedildi. İsviçre Mülteciler Dairesi'nin ret kararı üzerine Uluslararası Af Örgütü Amnesty İnternational, Erdal'ın iltica talebine olumlu cevap verilmesi çağrısında bulunarak imza kampanyası başlattı.

100 AZILI TERÖRİST ARASINDA... PKK elebaşı Öcalan'ın sağ kolu olan ve Murat Karayılan ile Cemil Bayık gibi kırmızı bültenle aranan 100 azılı terörist arasında yer alan Erdal, Zürih Havalimanı'ndaki iltica merkezinde 5 haftadır bekletiliyor.

Öte yandan Fransa'da 18 Temmuz'da tutuklanan Özkan T. adlı PKK'lı teröristin dün Fransa makamlarınca Almanya'ya iade edildiği bildirildi.