BIST 4.813
DOLAR 19,18
EURO 20,79
ALTIN 1.214,64
HABER /  GÜNCEL

İBB'nin yeni başkanı belli oldu!

Kadir Topbaş’ın istifasının ardından dün yapılan oylamada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı Mevlüt Uysal oldu. Yeni Başkan Uysal, açıklamasında “Dünya şehri İstanbul ve şahsım adına inşallah hayırlısı olur” dedi.

Abone ol

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Kadir Topbaş'ın yerine geçecek isim belli oldu. İBB Meclisi'nde yapılan oylamanın üçüncü turuna 179 oy alan AK Parti'nin adayı Mevlüt Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Kadir Topbaş’ın istifasının ardından dün yapılan oylamada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı Mevlüt Uysal oldu. AK Parti'nin adayı Mevlüt Uysal üçüncü tur oylamada 179 oy aldı. CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu ise 125 oyda kaldı.

YENİ İBB BAŞKANI'NDAN İLK AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) yeni Başkanı Mevlüt Uysal seçim sonrası ilk konuşmasını yaparak, “İnşallah Allah bizi İstanbul halkına mahcup etmez” dedi. Meclis üyelerinin üç tur boyunca salonda kaldığını söyleyen Uysal, tüm üyelere teşekkür etti. Uysal şöyle konuştu:

"Bu seçimde şahsımı büyükşehir belediye başkanı yaptınız. Dünya şehri olan İstanbul adına bölgemiz adına hayırlı olsun diyorum. Şahsım adına da inşallah hayırlısı olur. Genel başkanımız Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1994 yılında burada başkanlığa başladı belediyecilikte bir çığır açtı. Burada şu anda İstanbul’da dünyadan gelenler diğer ülkelerden gelenler güzel bir İstanbul’da bahsediyorsa onun eseri diyorum kendisine şükranlarımı saygılarımı sunuyorum.

KADİR TOPBAŞ'A TEŞEKKÜR

Kadir Topbaş büyükşehir başkanlığından istifa etse bile ihtiyacımız olduğunda İstanbul’a hizmet etmede katkı sunacağını düşünüyorum. Bu şehir müjdelenmiş bir ve kadim bir şehir. Doğunun batının farklı kültürlerin buluştuğu bir şehirdir. İnşallah önümüzde 2019’a kadar bu az zamanda bu şehrin kültürlerin buluşma şehri olarak devam etmesine hep beraber sahip çıkacağız ve güzel işler yapacağız diye düşünüyorum. Yine bugün seçimi yaptık diyorum ki Bismillah diyelim başlayalım. Başta yaptığım konuşmamda az konuşup çok iş yapacağız dedim. İnşallah Allah bizi İstanbul halkına mahcup etmez.”SEÇİMLERDE NELER YAŞANDI?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimi için ilk tur oylamasında başkan seçilmek için 207 oy almak gerekiyordu. Meclis'te 179’u AK Partili, 127’si CHP’li, 2’si MHP’li, 1’i de bağımsız olmak üzere toplam 309 üye bulunuyor.

İlk turda Mevlüt Uysal 179, Ekrem İmamoğlu 126 oy aldı. Kullanılan 2 oy ise geçersiz sayıldı. İlk turun ardından meclis üyeleri ikinci kez sandık başına gitti. İkinci tur seçimlerinde Mevlüt Uysal 179 oy alırken Ekrem İmamoğlu ise oyunu artırarak 128 oy aldı. Başkanlık seçimlerinin üçüncü turunda ise salt çoğunluğu sağlayan AK Parti'nin adayı Mevlüt Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçildi. CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu ise 125 oyda kaldı.