BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  KÜLTÜR VE SANAT

Huzur Amerikada

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Huzur"u ABD'de İngilizce olarak yayımlandı.

Abone ol

20nci yüzyılın en önemli Türk yazarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın tanınmış romanı “,” “A Mind at Peace” adıyla Erdal M. Göknar’ın İngilizce çevirisiyle Archipelago Books tarafından yayımlandı.

Huzur’un İngilizce’ye çevirisi ve basımı, Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanması ve dağıtımı Türk kültür mirasını korumaya yönelik projeleriyle tanınan, ABD’de kurulu Turkish Cultural Foundation’ın desteğiyle gerçekleşti. Merkezi New York’da bulunan ve dünya edebiyatının önde gelen eserlerini İngilizceye kazandırmayı amaçlayan ve kar amacı gütmeyen bir yayınevi olan Archipelago Books, Tanpınar’ın “Huzur” romanını basma çalışmalarına 2004 yılında karar verdi.

Romanın çevirisi Duke Üniversitesi öğretim üyesi Erdağ M. Göknar tarafından yapıldı. Göknar ayrıca Orhan Pamuk’un “Benim Adım Kırmızı” adlı romanının İngilizce çevirmeni ve halen Pamuk’un “” adlı yeni kitabının çevirisi üzerinde çalışıyor.

İkinci Dünya Savaşı öncesi Türkiye’sinde geçen Huzur, erken Cumhuriyet döneminde Doğu-Batı, eski-yeni ikilemini ve modernleşme sancılarını bir Türk ailesinin yaşadığı zorluklarda anlatıyor. ABD’nin önde gelen edebiyat dergisi Publisher’s Weekly, eseri “Tanpinar’ın lirizmi ve romanın etkili komplosu, Amerikalı okuyuculara, bu olağanüstü romanı okumak için neden bu kadar beklemeleri gerektiğini sorduracaktır,” ifadeleriyle övdü.


ÖNCEKİ HABERLER
Şeytan papuçlarını dama attı
Tuncay Şanlı evleniyor
Müftü pes dedirtti!
Fenerbahçeden Kartal açıklaması
MHPli Vural kıyameti koparttı
Çukur 100. bölüm fragmanı: 4. sezon 8. bölüm
Yorumlar