BIST 1.441
DOLAR 8,43
EURO 10,20
ALTIN 493,85
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Hollywood'un beyaz takıntısı tepki aldı rol Çinli aktrise gitti

Hollywood'da Asyalılarla ilgili rollerde yürüttüğü politika tepki çekince, Disney'in Çin'in efsanevi kadın savaşçısı Mulan rolünü Çinli aktris Liu Yifei'ye gitti.

Abone ol

Hollywood'da Asyalılarla ilgili rollerde yürüttüğü politika tepki çekince, Disney'in Çin'in efsanevi kadın savaşçısı Mulan rolünü Çinli aktris Liu Yifei'ye gitti.

Disney'in 1998'de çizgi filmini çektiği ve büyük ilgi gören Mulan'ı canlandıracak aktris, şarkıcı ve model Liu Yifei, her ne kadar dövüş sanatlarının damga vurduğu tarihi fantezilerle tanınsa da zarif görünüşü nedeniyle Çin'de 'peri kızkardeş' lakabıyla anılıyor. 

Bu rol için 1000 aday arasından seçilen 30 yaşındaki aktris, kısmen New York'ta büyüdüğünden akıcı İngilizce konuşuyor.

'SCARLETT, MATT BARDAĞI TAŞIRDI' 

Siyah oyunculara çok az rol vermesi, hemen hemen tüm rollerde beyazları oynatmayı tercih etmesiyle büyük eleştiri alan Hollywood'da, son aylarda ünlü Japon animesi 'Ghost in the Shell'in (Kabuktaki Hayalet) film versiyonunun başrolünde Scarlett Johansson'un, 'The Great Wall' (Çin Seddi) filminin başrolünde Matt Damon'ın oynatılması bardağı taşırdı. Disney'in Mulan'ı bu kez filme çekeceği haberi yayılınca Asya kökenlilerin oynatılması için internette 120 bine yakın imza toplandı. 

ÇİNLİLER BAYRAM YAPTI

Disney'in açıkladığı tercih, hem sosyal medyada çeşitlilikten yana kazanç olarak memnuniyetle karşılandı hem de Çin'de sevinç yarattı. Çinli kullanıcılar Liu Yifei'ye tebrik mesajları yağdırdı. Mulan, antik Çin'de gerçekten yaşamış olan ve hasta babasının askere alınmaması için erkek kılığına girerek orduya yazılan ve efsane zaferler elde eden kadın general Hua Mulan'dan esinleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Yanlış diyet kilo aldırıyor aman dikkat!
Bilim insanları laboratuvar da gezegen oluşturdu
Samsun'da kadınları taciz edilen sapık yakalandı
Veysel Eroğlu söyledi! Kılıçdaroğlu'nun FETÖ'ye vefa borcu var
O ülkede esrar kullanımı artık serbest!
Bolu'da parası için öldürdüler! Paralar da sahte çıktı
Alzheimer belirtisi neler? 12 önemli belirtisi var?
Robotlar hangi meslek grubu çalışanlarını işsiz bırakacak?
Eğer uygun donör bulunmazsa 18 aylık bebek hayatını kaybedecek
Karanlık maddeler hakkındaki sır perdesi kalktı
Yorumlar