BIST 1.448
DOLAR 8,28
EURO 10,10
ALTIN 490,24
HABER /  DÜNYA

Hollanda'dan skandal karar: İftar vaktinde bunu yapacaklar!

Göç ve İslam karşıtı, ırkçı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (Pegida) örgütü üyeleri, Perşembe günü iftar saatinde Rotterdam'da Diyanet'e bağlı Laleli Camii önünde mangal partisi düzenleyerek, domuz çevirecek. Rotteram'daki Türk ve Müslüman örgütleri ise buna karşılık aynı saatlerde cami çevresinde çiçek bırakma eylemi yapacak.

Abone ol

Hollanda'daki diğer büyükşehirler, aşırı sağcı Pegida'nın iftar saatinde cami önlerinde domuz çevirme girişimlerine izin vermemişlerdi. Ancak ülkenin ikinci büyük kenti Rotterdam'ın Fas kökenli Belediye Başkanı Ahmed Abutalib, Pegida'nın gösteri yapmasının yasalara aykırı olmadığı görüşünde. Abutalib, Türk ve Fas kökenli politikacıların ağırlıkta olduğu DENK Partisi'nin, gösterinin yasaklanmasını talebini reddetti.

Müslüman bir aileden gelen Abutalib, gösteri yapmanın temel bir yasal hak olduğunu vurguladı, Pegida'nın de bu kapsamda gösteri düzenleyebileceğini belirtti.

Rotterdam Belediyesi, DENK'in, gösteri sırasında caminin güvenliğinin sağlanması talebine de, 'göstericilerin güvenliğini içermeyen tek taraflı bir talep olduğu gerekçesiyle' olumsuz yanıt verdi.

Pegida üyeleri, Türkiye kökenli göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Rotterdam'ın güneyinde yer alan Laleli Camii önünde, Perşembe akşamı bir araya gelecek. Aşırı sağcı grup, iftar vakti mangal partisi düzenleyecek ve domuz çevirecek.

TÜRK VE MÜSLÜMAN ÖRGÜTLER 'KARŞILIK' VERECEK

Rotteram'daki Türk ve Müslüman örgütleri de aynı saatlerde cami çevresinde çiçek bırakma eylemi yapacak. 'Hand in Hand (El ele) 010' adlı oluşumun öncülüğünde bir araya gelecek olan Pegida karşıtları, 'nefretin kokusuna karşı çiçeklerden bir sevgi duvarı' oluşturacaklarını açıkladı.

Pegida karşıtları, Laleli Camii'nin önündeki kaldırıma da tebeşirle ırkçılık karşıtı metinler yazacak. Hand in Hand 010 adlı oluşumdan yapılan açıklamada, Pegida'nın eylemi, 'Müslüman topluma yönelik bir hakaret ve kışkırtma' olarak değerlendirildi.

Pegida, Ramazan ayı boyunca Utrecht, Arnhem, Gouda, Lahey ve Rotterdam'daki camilerin önünde mangal partisi be domuz çevirme yapma kararı almıştı. Ancak Utrecht, Arnhem ve Gouda belediyeleri bu eyleme izin vermemişlerdi.

ÖNCEKİ HABERLER
PKK'nın Türkiye'ye zararı ortaya çıktı! İşte harcanan para
Çin'de büyük patlama: Çok sayıda ölü var!
Çamlıca Seyir kulesi ne zaman bitecek Ahmet Arslan gezdi
Alman lojistik devinden iş güvenliğinde VR devrimi!
Teröristleri tedavi eden hemşire HDP'den milletvekili adayı
Restoranın kadınlar tuvaletinde yakalandı! Pislik herif...
Kadir Gecesi ne zaman 2018 o gün neden köpekler havlamaz?
Karamollaoğlu coştu! Erbakan Hoca'nın kemikleri sızliyeah..
AÖF sonuçları ne zaman 2018 3 ders sınavı konuları ne-sınav tarihi
Yurdışında ne zaman oy verilecek? Almanya'dan Belçika'ya tarihler
Yorumlar 3 yorum