BIST 1.443
DOLAR 8,56
EURO 10,38
ALTIN 509,78
HABER /  SAĞLIK

Hızlı yaşlanmanın bu 3 belirtisine dikkat edin

Hızlı yaşlanma hakkında bilgi veren Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, uyarılarda bulundu.

Abone ol

"Her geçen gün estetik kaygılar, güzel görünme isteği, yaşlılık bulgularını gizleme ve daha genç görünme arzusu artmaya devam ediyor." diyen, Dr Ata Nejat Ertek, hızlı yaşlanma hakkında konuştu.

Cildin, vücudun en geniş, aynı zamanda güzelliğin dışa vurulduğu en önemli organ olduğunu söyleyen Ertek, "Cilt yaşlanması diğer organlardan farklıdır seyreder. Cilt sadece içten değil, dıştan da yaşlanır. Vücudunuzun en büyük organını, cildinizi diğer organlardan ayıran başlıca fark onun dış etkilere de açık olmasıdır. Bu nedenle de çevresel faktörler deri yaşlanmasını etkilemektedir. Ultraviyole, hava kirliliği, enfeksiyonlar, sigara içmek ve bazı hormonsal faktörler yaşlanma sürecini hızlandıran en önemli etkenlerdir” şeklinde konuştu.

Dr. Ertek, cilt yaşlanırken bazı sinyaller verdiğini ifade ederek 3 belirtiyi şöyle açıkladı:

Kırışıklıklar: Üstteki tabaka(epidermis) koruyucu tabaka olarak aslında vücudun su ve ısı kaybını kontrol eder. Alttaki tabakanın (dermis) temel yapısını oluşturan kollajen lifler, hyaluronik asit ve mukopolisakkaritler zamanla azalır. Elastik liflerde yapısal olarak bozulma meydana gelir. Yüz hareketleri de çizgi ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. Kırışıklıkların oluşumunu hızlandıran diğer faktörler ise sigara ve alkol kullanımı, genetik faktörler, hormonlar, stres, uykusuzluk, yanlış ve kötü beslenme, az su tüketimi, güneş ışınlarına maruz kalmak vb.

Kahverengi Lekeler:
Kırışıklıklardan sonra, koyu renkli lekeler muhtemelen cilt yaşlanmasının en belirgin işaretidir. Lekeler ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi sonucu meydana gelir. Bu lekelerin en büyük nedeni çok fazla korunmasız olarak güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Bu cilt lekelerinin bazıları zararsız olup sadece kozmetik olarak rahatsızlık verir. Ancak bazıları da önemli sağlık sorunlarına neden olabileceği için uzman dermatoloji doktorları tarafından takip edilmeleri gerekir.

Kuruyan Cilt: İlerleyen yaşla (30 yaş sonrası) birlikte ciltte nem kaybı oluşmaya başlar. Cilt daha hızla nem kaybeder, cildin elastikiyeti ve canlılığı kaybolur. Cildin parlaklığı da azalır. Derinin su tutma ve ısıyı koruma özelliği azalması nedeniyle derinin dış ortama karşı koruyuculuk özelliği de azalır. Derinin alt tabakalarında kollajen ve elastin miktarının azalması deride gevşeme, sarkma, ince ve derin kırışıklıkların oluşumuna yol açar.

ÖNCEKİ HABERLER
Ekrem İmamoğlu: 1 Nisan'ı iple çekiyoruz
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Erdinç Mergen Galatasaray'da yetişti Portekiz'e transfer oldu
Trabzonspor'da Abdülkadir şoku
Mescid-i Aksa oyun dünyasına taşındı
PSG Metehan Güçlü ile profesyonel sözleşme imzaladı
Af çıkacak mı yerel seçim öncesi Binali Yıldırım son haberi verdi
Deniz Baykal TBMM'de yemin etti işte o görüntüler
Ezhel ikinci kez beraat etti
Cemre düştü mü cemre düşme sırası nasıldır tarihleri-2019
Yorumlar