BIST 1.385
DOLAR 8,11
EURO 9,79
ALTIN 461,07
HABER /  GÜNCEL

Hızır orucunda evleneceğin kişiyi görmek-hızır rüyası

Hızır orucu rüyası nedir, hızır orucu rüyası nasıl görülür hızır orucu rüyasında evleneceğin kişiyi nasıl görürsün ve kimler görebilir soruları merak konusu oldu. Hızır orucu günleri için farklı görüşler vardır. Bazı yörelerde 9-10-11 Şubat olarak hızır orucu tutulur. Bazı yörelerde ise 13-15-16 Şubat olarak hızır orucu tutulur. Hızır orucu rüyası nasıl görülür, rüyada evleneceğin kişi nasıl görülür?

Abone ol

Hızır orucu 2019 ne zaman, Hızır orucu rüyası nedir, nasıl görülür ve hızır orucu rüyasını kimler görebilir soruları merak edilmeye başladı.  Başta Aleviler olmak üzere Şia ve Alevi inancına sahip olan vatandaşların tuttuğu Hızır Orucu nedir ve nasıl tutulur?

Hızır Orucu” günleri hakkında 2 farklı görüş var. Bazı yörelere 9, 10 ve 11 Şubat, bazı yörelerde de 13, 14, 15 Şubat tarihlerinde üçer gün tutulan Hızır Orucu, bazı yörelerde ise yedi gün tutulur.

Hızır Orucu rüyası nedir ve nasıl görülür? Hızır Orucu ile ilgili detaylar internethaber'de.

HIZIR ORUCU RÜYASI NASIL GÖRÜLÜR: 3 gün boyunca normal oruç tutulur, ancak hiç bir zaman su içilmez. Meşrubatı aşırıya kaçırmadan içilebilir. Kimseye söylenmemesi durumunda daha iyi olduğu söyleniyor. 3. günün sonunda su içmeden yatarken niyet edilip yatılırsa rüyada size biri su verecek. İşte o su veren kişi sizin evleneceğiniz kişidir.

1 Şubat tarihinden itibaren Hızır ayına giriyoruz. Başta Aleviler olmaz üzere Alevi ve Şia inancına sahip vatandaşların tuttuğu hızır orucu başlıyor. Hızır Peygambere adanmış olan Hızır Orucu, alevi vatandaşlar tarafından her yıl tutulmaktadır. Toplamda 3 gün süren ibadet,

bugün oldukça geniş bir coğrafyada bilinirliğini sürdürmektedir. Peki Hızır Orucu nedir? Hızır ayı ne zaman gelir?

HIZIR ORUCU TUTULMA TARİHİ: Hızır Orucu” günleri hakkında 2 farklı görüş var. Bazı yörelere 9, 10 ve 11 Şubat, bazı yörelerde de 13, 14, 15 Şubat tarihlerinde üçer gün tutulan Hızır Orucu, bazı yörelerde ise yedi gün tutulur.

HIZIR ORUCU NEDİR: Nuh Peygamber’in gemisi fırtınaya tutulmuş, halk feryat edip Yetiş ya Hızır, Bizi Kurtar diyerek dua etmişler. Allah tarafından duaları kabul olunur ve fırtına diner. İşte o zaman yüce Allah’a şükür orucu olarak 3 gün oruç adanmışlar. Bu oruç o günden, bu güne kadar önemini hiç kaybetmeden tutula gelmiştir ki, yüce Allah insanların dar günlerinde yardımcısı ve gözcüsü olsun. Hızır orucu eski (Rumi) takvime göre 31 Ocak-2 Şubat arası 3 gün tutulurdu.

HZ. HIZIR İNANCI: Tasavvufçulara göre Hz. Musa zahir ilmini, Hz. Hızır da Batın ilmini (Hakikat) temsil eder. Dört kapının son halkası hakikattir. Hz. Hızır Allah tarafından sunulup, kalbe yerleştirilen Ledün İlmini Hz. Musa’ya vermekle ona mürşitlik etmiştir.

Ledün İlmi: Tanrısal gizleri ve gerçekleri kavramaya çalıştığı bilgidir.

Hz. Musa, peygamber olmasına rağmen, Allah dostu olan bir kul olan Hızır’ın bildiklerini bilmiyordu. Burada ilmi sınırsız olduğu, bilinmeyen çok şeyin varlığı ispatlanıyor.

HIZIR ORUCU DUASI: Oruca başlarken niyet, sonlandırırken ise açma gülbangı okunur:

"Bismişah... Allah Allah

Yaradan Allah, Nübüvvet-i Muhammed, Velayet-i Ali aşkında, dertlerimize derman, hastalarımıza şifa, dilden dileklerimiz, gönülden muratlarımız için, dara, zora yetişen Hızır için, Hızır orucu tutmaya niyet ettim.

Gerçeğe Hû! Eyvallah, Allah Allah..."

ÖNCEKİ HABERLER
On Numara çekiliş sonuçlarını açıkladı! İşte şanslı rakamlar…
ABD'de binlerce öğretmen grevde
Hızır Orucu ne zaman tutulacak 2019 başlama tarihi
Antep Fıstığı için yeni dönem
Afganistan'da Türkmenler sokağa döküldü
EBA kurs başvuru sayfası 2019 açıldı EBA kurs kaydı yapma
Araba sürerken telefonla konuşan kaç para ceza öder 2019
Mansur Yavaş seçim vaatleriyle yine coştu
ÖSYM sınav kılavuzunu yayınladı
Polis Akademisi alımı 2019 ne zaman erkek adaylarda boy/yaş şartı
Yorumlar