HABER /  DÜNYA

Afganistan'da Türkmenler sokağa döküldü

AFGANİSTAN'DA görülmemiş rezalet yaşandı. Türkmenlerin çoğunlukta bulunduğu Cevizcan'da Vali Yardımcılığına Türkmen asıllı Abdulkadir Maliye atandı. Ancak Valilik bu atamayı kabul etmedi.


AFGANİSTAN'da Türkmenlerin çoğunlukta bulunduğu Cevizcan iline Devlet Başkanı Muhammed Eşref Gani tarafından, Vali Yardımcılığına atanan Abdulkadir Maliye atandı.

Ancak Maliye, Vali Lütfullah Azizi tarafından tanınmadı. Bunun üzerine Türkmenler sokaklara döküldü. Cumartesi günü Devlet Başkalığından aldığı atama mektubunu Valiliğe götüren Maliye’yi kimse karşılamamış Vali Azizi ise Cünbüş Partisinin baskısı üzerine atama mektubunu kabul etmemişti.

Türkmenler adına konuşan Hacı Muhibay yapığı açıklamada, “Son seçimde biz Cünbüş partisini destekledik ama bize sahip çıkmadı. Biz devletimizin yanındayız ve desteğini bekliyoruz. Bizi bu mafyalardan kurtarsın. Devlet yetkililerine sesleniyoruz. Haksızlığa karşı tek ses olmalıyız, dernekler ve vakıflardan da yardım bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

HAKLARI SÜREKLİ ÇİĞNENİYOR
Muhibay yaptığı konuşmada, Cünbüş partisinin 2 Devlet Başkanlığı atamasını daha engellediğini hatırlatarak, “Üçüncü defa hakkımızı istiyoruz. Yerel yönetim ve silahlı gruplar bizi hakkımızı vermiyor. Sadece Türkmenlerin hakkı değil bütün Cevizcan halkının hakkı çiğneniyor” diye konuştu. Geçtiğimiz aylarda da Cünbüş Partisi, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Devlet Başkanlığı tarafından atanan Abdul Gaffar Dehkan’ı tanımamış ve geri göndermişti. 

VALİ YARDIMCISININ ATANMASI MEŞRU
Cevizcan Emniyet Müdürü Fakir Muhammed Cevizcani, yaptığı açıklamada protestolarda hiçbir adli vakanın yaşanmadığının altını çizerek, “Vali Yardımcısı meşrudur. Valiye atamayı tanıması için çağrıda bulunuyorum” dedi. 

GÜNÜN ÖZETİ
Yorumlar