BIST 1.144
DOLAR 8,13
EURO 9,61
ALTIN 497,62
HABER /  GÜNCEL

Hıdırellezde gül dalına dilekler ne zaman asılır?

Hıdırellezde gül ağacına dileklerin asılma vakti bu akşam. Peki hıdırellezde neler yapılır gül dalına dilekler asılırken hangi dua okunur, hıdırellez sabaha alınan dilek kağıdını ne yapmak gerekiyor?

Abone ol

Hıdırellez bugün yani 5 Mayıs 2018 cumartesi akşamı başlıyor 6 mayıs pazar günü ikindi vakti bitiyor. Peki Hıdırellezde dileklerin kabul olması için neler yapılır? Gül dalına dilekler ne zaman asılır tam vakti nedir? Gül ağacı seramonisi ve dileklerin asılması hıdırellez akşamında olur. Yani 6 mayıs günü değil, 5 mayıs akşamı dileklerinizi dilemelisiniz. Hıdırellezde dileklerin kabul olması için gül ağacının dibine şekiller çizilir notlar bırakılır. Hıdırellez sabahı da ilk iş gül ağacının dibine gidilir ve o notlar alınıp suya bırakılır.

Gül ağacına Hıdırellez dilekleri ne zaman yapılmalı?
5 mayıs cuma günü akşam ezanı vakti gül ağacında dilek dileme zamanıdır. Gül dallarına paralar asılır. (Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş.) ya da açık cüzdan bırakılır. Dilekler bir kağıda yazılıp asılabileceği gibi şekil olarak da gül ağacının altına çizilebilir. Ev isteyen ev resmi araba isteyen araba resmi çizebilir. Bunu küçük taşlarla yapabileceğiniz gibi toprakla da oluşturabilirsiniz.

Hıdırellez dilekleri duası nasıl? : Hıdırellez akşamı gül ağacında dilek tutarken yapmanız gerekenlere ek olarak bir de duasını okumanız gerekir. Hıdırellez dilek duası dilekler gül ağacına asıldıktan sonra yapılır. Hıdırellez dilek duası şöyledir; Bismillahirahmanirahim, Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Hıdırellezde neler yapılır duası nasıl gül ağacına dilek asma

ÖNCEKİ HABERLER
5 şeker fabrikasının satışıyla ilgili flaş gelişme
İnce mi Akşener mi HDP'liler kime oy verecek?
Trump ünlü Türk doktoru sağlık ekibine aldı!
Kaya Çilingiroğlu Hülya Avşar'ın 'Selfie' filmi hakkında bakın ne yorum yaptı
Vücutta lekeler neden olur-kırmızı leke neyin belirtisi?
Mevlid Kandilinde oruç tutulur mu Diyanet açıklaması
Yorumlar