BIST 4.781
DOLAR 18,83
EURO 20,30
ALTIN 1.136,85
HABER /  SAĞLIK

'Hemofili' hastalarının isteği

Hayatlarını özel bir ilaçla idame ettirmek zorunda olan 'Hemofili' hastaları yetkililerden yardım isitiyor.

Abone ol

Türkiye’de 5 bin hemofili hastası var. İlaç tedavisiyle hayatlarını sürdürmek zorunda kalan hemofili hastaları, vücutlarındaki çizik veya yaradan oluşabilecek kan kaybı nedeniyle ölüm riski taşıyor.

Zaman gazetesinin haberine göre, Sosyal yaşama girmekten uzak duran, çoğunlukla okula gidemeyen hemofili hastaları yaşamlarını ‘faktör’ ilaçla idame ettiriyor. Bu yüzden ilçe, köy ya da mezralarda yaşayan yüzlerce hemofili hastası, faktör ilaçlarını bitmeden en yakın eczaneden almak mecburiyetinde.

Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Alemdağı köyünde yaşayan Muhlis Kanar’ın 2 çocuğu da hemofili hastası. Kanar, faktör ilacını almak için 2 saat mesafedeki Erzurum il merkezine çocuklarıyla birlikte köy minibüsü ile sık sık yolculuk yapıyor. Kış aylarında birkaç kez trafik kazası tehlikesi geçirdiklerini belirten Kanar, “Çocuklarımı dışarı çıkarmaya korkuyorum. Okula eşim ya da en büyük kızımın nezaretinde iki çocuğumu gönderiyorum. Çünkü en küçük bir darbede çocuklarımın yaralanmasına ya da sıradan bir vatandaş için hafif sıyrık olabilecek bir yaralanma çocuklarımın ölümüne sebep olabilir. Bu nedenle ilaçların kurye ile eve teslimi konusunda destek istiyorum.” diyor.

Türkiye Hemofili Derneği Erzurum Şube Başkanı Abdurrahim Kırmaç, hemofili hastalarının kullandığı ilaçların kurye vasıtasıyla evlerine ulaştırılması için Sağlık Bakanlığı’ndan yardım istiyor. Bunun için 2 yıl önce Sağlık Bakanlığı’na resmi müracaatta bulunduklarını belirten Kırmaç, taleplerine cevap alamadıklarını söylüyor.