BIST 4.770
DOLAR 18,83
EURO 20,27
ALTIN 1.132,93
HABER /  DÜNYA

İHA eşliğinde dev uyuşturucu operasyonu

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, 700 güvenlik görevlisinin katılımıyla İnsansız Hava Araçları eşliğinde dev uyuşturucu operasyonu düzenlendi. <...

Abone ol

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, 700 güvenlik görevlisinin katılımıyla İnsansız Hava Araçları eşliğinde dev uyuşturucu operasyonu düzenlendi.
Diyarbakır Jandarma Komutanlığı ekipleri, sabahın erken saatlerinde Lice ilçesine bağlı Tepeköy, Kutlu ve Türeli köyleri bölgesinde hava destekli uyuşturucu operasyonu başlattı. Hava destekli yapılan operasyonda 700 güvenlik ekiplerinin yer aldığı öğrenildi. Düzenlenen operasyonla ilgili Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, operasyonun İnsansız Hava Araçları (İHA) eşliğinden yapıldığı ifade edildi. Yapılan açıklamada, “Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığının sevk ve idaresinde, Lice ilçesinin güneyinde yer alan Tepeköy, Kutlu ve Türeli köyleri civar arazisinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında tespit edilen yasadışı kenevir ekim alanlarının imhasına yönelik olarak 26 Haziran 2013 günü saat 04.00’da bir operasyon başlatılmıştır. Operasyon öncesi İl Jandarma Komutanlığı’nca kırsal alanındaki suç unsurlarına yönelik yapılan istihbari çalışma neticesinde, Tepeköy Çayının Kutlu köyü kuzeyindeki geniş vadilerinde yaklaşık 5 km. uzunluğundaki bölgede yasadışı kenevir ekiminin yapıldığı tespit edilmiştir. Operasyonda; Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde toplam 34 tim ile güvenlik tedbirlerini içeren çember oluşturulmuş, İl Jandarma Komutanlığı KOM Şubesi ve Narkotik timler ve adli jandarma ekipleri vasıtasıyla da yasadışı kenevir ekim tarlalarının imha faaliyeti başlamıştır. Operasyona; Diyarbakır Jandarma Özel Harekat Taburu, Lice Jandarma Komando Alayı, Silvan Jandarma Komando Alayı, Hani Jandarma Asayiş Komando Bölüğü ve Geçici Köy Korucuları operasyon timleri olmak üzere toplam 34 tim kuvvet katılmaktadır. Ayrıca Jandarma Bölge Komutanlığınca 1 adet Skorsky helikopter, 1 adet taarruz helikopter kolu, 15 adet kirpi ve 14 adet kobra tipi zırhlı araçlar ile destek sağlanmakta ve İHA’lar ile havadan keşif icra edilmektedir. Operasyonda güvenlik çemberinde 500, Narkotik müdahale ekiplerin de ise 200 olmak üzere toplam 700 personel görev almaktadır” denildi.
(İHA)