HABER /  HDP

HDP'den Yeni Zelanda mesajı kritik çağrı

HDP Yeni Zelanda'da düzenlenen saldırıyı kınadı. HDP'den yapılan açıklamada ''herkesi farklılıklara saygı gösterme ve demokratik ilkeleri hakim kılma mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürmeye çağırıyoruz” denildi.

Abone ol

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, yayınladıkları mesajla Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik yapılan silahlı saldırıyı kınadı. “Yeni Zelanda’da Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Christchurch kentindeki iki camiye yapılan ırkçı saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz.

Yaşamını yitirenlere rahmet; ailelerine, Müslümanlara ve Yeni Zelanda halkına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz” denilen mesajda saldırının dünyanın karşı karşıya kaldığı ırkçılığın ve nefret söyleminin yarattığı açık ve yakın tehlikeyi gösterdiği belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Irkçılığın, ötekileştirmenin ve nefret söyleminin dünya genelinde giderek yaygınlaştığını görmenin üzüntüsüyle, kamuoyunu şiddet dolu, insanlık düşmanı bu tür suçlar karşısında duyarlı olmaya ve seslerini yükseltmeye davet ediyoruz. Herkesin bir arada özgürce ve barış içinde yaşayabilmesinin ön koşulu, kültürel, inançsal ve dilsel tüm farklılıkların birer zenginlik ve değer olduğunun kabulüdür. Herkesi, bu farklılıklara saygı gösterme ve demokratik ilkeleri hakim kılma mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürmeye çağırıyoruz.”

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanır geri sayım 2019
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yeni Zelanda'da 2 Türk yaralı
Murat Erkan kimdir aslen nereli Turkcell'in başına geçti
TOKİ konutlarının daire içi planları yayınlandı taksitler de çok iyi
Bursa'da can pazarı! Otobüs yan yattı, çok sayıda yaralı var
AÖF 2020 sınavları ertelendi mi güncel AÖF sınav tarihleri
Yorumlar 12 yorum