BIST 1.153
DOLAR 8,15
EURO 9,65
ALTIN 498,70
HABER /  GÜNCEL

İngiliz dergisi The Economist S-400 iddiası! ABD 31 Mart seçimlerinde baskıyı arttırabilir

Ünlü İngiliz dergisi The Economist ABD ile Türkiye arasındaki S-400 geriliminin yaptırımlar noktasına gelebileceğini ve ABD'nin seçimde baskıları arttırabileceğini iddia etti.

Abone ol

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alma kararı nedeniyle ABD ve NATO ile yaşanan gerilim sürüyor. Amerikan yönetiminden Türkiye’nin S-400 almasının F-35 ortaklığında ve genel olarak ilişkilerde sorun yaratacağı yönünde mesajlar peş peşe gelirken, The Economist dergisi ABD’nin Türkiye’ye yeniden yaptırım kararı almasının gündemde olduğunu yazdı.

İngiliz dergisinin son sayısında yayımlanan makalede, Pentagon’un Türkiye’ye S-400 almasının ‘ağır sonuçlar yaratacağı’ uyarısında bulunduğu, geçen hafta iki Amerikan Dışişleri yetkilisinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bu mesajı bizzat ilettiği belirtildi.

31 Mart seçimlerinde baskıyı arttırabilirler

Derginin konuştuğu yorumcular, ‘Türkiye’nin S-400 anlaşmasından istese bile geri adım atmasının zor olduğunu, böyle bir kararın başta Suriye konusu olmak üzere Rusya ile ilişkilerde sorun yaratacağının’ altını çizdi. The Economist, Çoğu yorumcu sorunun artık bir dönüm noktasına yaklaşıp yaklaşmadığı değil, bunun ne zaman ve nasıl gerçekleşeceği ile ilgili olduğunu söylüyor. Bazıları, Amerika’nın Türkiye’de 31 Mart’ta düzenlenecek yerel seçimlerde baskıyı artırmaya karar verebileceğini söylüyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye yaptırım uygulayabilirler

Haberde ABD’nin, Rus istihbaratı veya savunma sektörüyle mali temas kuran kişi ve kurumlara yönelik CAATSA isimli yasa kapsamında Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceği belirtildi. Economist, ABD’nin teoride bu yaptırımlardan Türkiye’yi muaf tutabileceğini yazsa da, “Yetkililer bunun muhtemel olmadığını söylüyor. Bu sonbahar için ufukta bir başka mühlet daha var; iki F-35 uçağının Türkiye’ye ulaşması bekleniyor. Eğer iki NATO müttefiki bir çözüm bulamazsa, bu uçaklar Türk topraklarına hiçbir zaman inemeyebilir” ifadelerini kullandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ankara'nın yeni seçim anketi DİEN'den geldi! Büyük ilçeler de var Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Murat Erkan kimdir aslen nereli Turkcell'in başına geçti
TOKİ konutlarının daire içi planları yayınlandı taksitler de çok iyi
Bursa'da can pazarı! Otobüs yan yattı, çok sayıda yaralı var
TOKİ İstanbul 2019 projeleri nerede resmi başvuru tarihleri
Bu hastalık bahar aylarında görülüyor uzmanlar uyarıyor
Hikmet Karagöz evli mi eşi ve kızı Zeynep Karagöz kimdir?
Yorumlar 16 yorum