BIST 4.874
DOLAR 18,63
EURO 19,41
ALTIN 1.051,84
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

HDP'de yeni dönem! O isimlerin yerine bakın kimler geldi?

HDP'de "Türkiyelileşme" iddiası ile bir önceki MYK'da yer alan isimlerin çoğu yeni MYK'da yer almazken onların yerine ise parti içerisinde daha "radikal" söylemleri ile bilinen isimler geçti.

Abone ol

HDP'de 2. Olağan Kongre sonrasında hafta sonu gerçekleştirilen PM  toplantısı ile yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri belirlendi.

HDP  kulislerinde "yeni dönem MYK'sı" olarak tanımlanan listede bir önceki MYK'ya  kıyasla Kürt kökenli isimler dikkati çekti.

Listede yer alan milletvekilleri Ayhan Bilgen, Aycan İrmez, Nimetullah  Erdoğmuş, Besime Konca, Nadir Yıldırım, Hişyar Özsoy, Osman Baydemir oldu.


BDP döneminde parti içerisindeki sert söylemleri ile bilinen Fatma  Kurtulan, Aysel Tuğluk ve HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir de yeni  MYK'da yer aldı.

7 Haziran seçimlerinde seçilip 1 Kasım'da seçilemeyen Edibe Şahin,  Sezai Temelli ve Ali Kenanoğlu ile 1 Kasım'da İstanbul'dan aday gösterilen ancak  seçilemeyen Serpil Kemalbay Pekgözegü, Arife Çınar, Gülsüm Ağaoğlu ve HDP'nin  engelli adayı Musa Piroğlu, Ankara'dan aday gösterilip seçilemeyen Gülsen Ülker  de MYK'da yer aldı.
 
MYK'da bir önceki dönemde yer alan HDP'nin Ermeni kökenli İstanbul  Milletvekili Garo Paylan'ın yerine ise yine Ermeni kökenli olan Murad Mıhçı  getirildi.SOL İSİMLER GERİ ÇEKİLDİ!

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde öğretim  üyeliğinden istifa ederek HDP'den aday olan ve seçilemeyen sol kökenli  akademisyen Beyza Üstün yeni MYK'da yer almadı. HDP'nin sol bileşenlerden gelen  bir başka ismi olan ve partinin kuruluş sürecinde önemli görevlerde bulunan  Bircan Yorulmaz ile öne çıkan bir başka sol isim Bülent Parmaksız yeni MYK'da  kendine yer bulamadı.

KONCA VE YILDIRIM MYK'DA

MYK'da yer alan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca ise HDP içerisinde  "şahin" kanat olarak değerlendiriliyor. Yıllarca cezaevinde kalan Konca'nın adı,  KCK soruşturmalarında üst düzey yöneticilerin arasında geçiyor.

Konca, 1993 yılında "Terör örgütü PKK'ya üye olmak, örgüt içerisinde  silahlı faaliyetlerde bulunmak, örgüt adına yardım ve yataklık etmek" suçlarından  tutuklanarak 11 yıl cezaevinde kalarak 2004 yılında tahliye edildi. 2009 yılında  KCK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda "Terör örgütüne üye olmak" suçundan  tutuklanan Konca, tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesinin ardından 12 Nisan  2014 tarihinde tahliye edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcığı tarafından 2009 yılında PKK’nın şehir  yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi’ne (KCK/TM) yönelik  başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan Nadir Yıldırım da  yaklaşık 5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Yıldırım, 1 Kasım  seçimlerinde HDP'den Van milletvekili seçildi.

Yıldırım'ın MYK içerisindeki görev dağılımında örgütlenmeden sorumlu  eş genel başkan yardımcılığına, Hişyar, Özsoy'un dış ilişkilerden sorumlu eş  genel başkan yardımcılığına, ekonomiden sorumlu eş genel başkan yardımcılığına  ise Sezai Temelli'nin getirileceği öğrenildi.

HÜDA KAYA YERİBE ERDOĞMUŞ LİSTEDE!

28 Şubat sürecinde bir dönem cezaevinde kalan ardından ise 2013  yılında Kandil'e giderek terör örgütünün üst düzey kadroları ile röportajlar  yaparak, "Müslüman Bir Kadının Gözüyle Kandil Yazı Dizisi"ni yayınladıktan sonra  HDP'den aday olan ve 1 Kasım'da İstanbul'dan milletvekili seçilen Hüda Kaya,  MYK'da yer almadı. "Türkiyelileşme" iddiası ile İslami bir kimlik olarak önceki  dönemde MYK'da yer alan Kaya'nın yerine ise bir dönem Diyarbakır İl Müftülüğü  yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş getirildi.

HDP MYK LİSTESİNDE YER ALAN İSİMLER ŞÖYLE...

"Ali Kenanoğlu, Alp Altınörs, Arife Çınar, Aycan İrmez, Ayhan Bilgen,  Aysel Tuğluk, Berfin Azdal, Berfum Çolak, Besime Konca, Çilem Küçükkeleş, Edibe  Şahin, Emine Beyza Üstün, Fatma Kurtulan, Fırat Yaman, Filiz Koçali, Gülsen  Ülker, Gülsüm Ağaoğlu, Günay Kubilay, Hakkı Saruhan Oluç, Hişyar Özsoy, Hüseyin  Yılmaz, Murad Mıhçı, Musa Piroğlu, Nadir Yıldırım, Nimetullah Erdoğmuş, Osman  Baydemir, Seher Akçınar Bayar, Serpil Kemalbay Pekgözegü ve Sezai Temelli.”