BIST 4.943
DOLAR 18,64
EURO 19,34
ALTIN 1.049,87
HABER /  GÜNCEL

Rusya'dan şok adım! PYD Hatay'a dayanıyor

Rusya, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin Fırat'ın batısında ilerleme çabaları için destek vermeye başladı. Nehrin batısındaki Mümbiç, yoğun Rus bombardımanı altında. PYD bu bölgeyi alırsa Hatay sınırında dayanamış olacak.

Abone ol

Rusya, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin Fırat'ın batısında ilerleme çabaları için destek vermeye başladı. Nehrin batısındaki Mümbiç, ağır Rus bombardımanı altında.

 PYD, bir süredir Halep'in kuzeyinde Türkiye sınırında güvenli bölge ilan edilmesi planlanan Azez-Cerablus hattında iki yönlü ilerlemeye çalışıyor.

Örgüt, geçen ay ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarının yardımıyla Halep'in doğusundaki Sırrin beldesinin güneyindeki IŞİD'i gerilettikten sonra Fırat nehrine ulaşmıştı. 27 Aralık’ta ABD uçaklarının hava saldırısının ardından Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı'nı IŞİD'ten alan PYD liderliğindeki güçler, ardından nehrin batısında Tişrin Baraji'nin 9 km kuzeybatısındaki Ebu Kalkal bölgesine dayanmışlardı. 

HAVA DESTEĞİ ERTELENMİŞTİ

DAEŞ'in şiddetli direnişi nedeniyle PYD'nin nehrin batısında Halep'e bağlı Mümbiç ilçesini alabilmesi, hava desteğinin gelip gelmemesine bağlı kalmıştı. PYD öncülüğündeki güçler bölgede yığınaklarına devam ederken ABD, örgütün daha ileriye gitmemesi konusunda yapılan uyarılar nedeniyle örgüte hava desteğini ertelemişti.

PYD'NİN BEKLEDİĞİ DESTEK GELDİ

Bu nedenle yönünü Rusya'ya çeviren PYD'nin beklediği destek, bugün geldi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rus savaş uçakları, Mümbiç ilçe merkezini, ilçenin kuzeydoğusundaki Tişrin Barajı yönünden vuruyor. PYD liderliğindeki güçlerin eş zamanlı kara operasyonuna başlayıp başlamadığı ise henüz bilinmiyor. 

PYD VE RUSYA ARASINDA YOĞUN TEMAS

AA muhabirinin PYD'ye yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre, örgüt son haftalarda Rus yetkililerle hava desteği verilmesi konusunda yoğun temas içine girmişti. Örgüt, 12 Aralık 2015'te YPG Sözcüsü Aldar Halil'in Lazkiye'ye bağlı Hımeymim'de Rus yetkililerle yaptığı görüşmeden sonra kendilerine sözü verilen "sahada tam desteğin", özellikle Fırat'ın batısı konusunda hayata geçirilmesini talep ediyordu.  

ASKERİ KITA TALEP EDİLDİ

PYD'ye yakın kaynaklar, 16 Ocak'ta da Lazkiye'den gelen bir Rus komutanın, beraberindeki askeri heyetle Haseke'deki PYD güçlerini, keşif ve müttefik güçlere destek olma amacıyla ziyaret ettiğini, bu görüşmede örgütten Kamışlı'nın 30 kilometre güneyinde rejime ait bir askeri kıta oluşturulmasını talep ettiklerini anlatmıştı.

RUSYA ESED'İ DE İŞBİRLİĞİNE DAHİL ETTİ

Rus istihbarat yetkililerinin 5 gün sonra da rejim-PYD koordinasyonunu güçlendirmek ve Kamışlı Uluslararası Havaalanındaki çalışmaları incelemek amacıyla ilçeye geldiğini belirten kaynaklar, geçen ekimden bu yana Tel Abyad'da bulunan ve içinde özel birlik timleri de olan 100 kadar Rus askerinin Kamışlı'ya getirildiğini söylemişti. Kaynaklar, Rusya'nın PYD'ye destek verirken Esed yönetimini de bu işbirliğine kattığını, rejim otoritesinin PYD tarafından kabul edilmesinde ısrarcı davrandığını bildiriyor.

GÜVENLİĞİ PYD SAĞLIYOR

Kamışlı, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinin en büyük ilçesi, Mardin'in Nusaybin ilçesinin 3 kilometre karşısında yer alıyor.Yüzde 25'i rejimin kontrolünde geri kalanı PYD hakimiyetinde olan ilçede rejimin kamu kurumları faaliyetlerini sürdürüyor. Güvenlik PYD tarafından sağlanıyor.

ESED REJİMİNİN GÜÇLENMESİ GEREKİYOR

Rusya'nın genişletme çalışmaları yaptığı Kamışlı Uluslararası Havaalanı ise Esed rejiminin kontrolünde. Kamışlı'da halihazırda 100 civarında Rus askeri bulunuyor. Havaalanındaki çalışmaların tamamlanması ve Rus varlığının artmasıyla Kamışlı'da rejim etkisinin güçlenmesi bekleniyor.

PYD VE RUSYA'DAN GÖRÜŞME

Rusya'nın 30 Eylül'de Suriye'deki hava saldırılarına başlamasından 11 gün sonra Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, PYD Eş Başkanı Salih Müslim ile Paris'te görüşmüştü.

PUTİN ÇAĞRI YAPMIŞTI

Bogdanov, 21 Ekim'de de örgütün diğer eş başkanı Asya Osman ve Kobani'deki temsilcilerini Moskova'da ağırlamıştı. Ziyaretleri, PYD’nin Rusya’da temsilcilik açma girişimleri takip etmişti.Putin, 23 Ekim'de PYD ile Esed rejimi güçlerinin birleşmesi gerektiğini söyleyerek, örgüte Suriye'deki iç savaşa rejim safında devam etme çağrısı yapmıştı.

RUSYA PYD'NİN İLERLEMESİNİ SAĞLIYOR

Kasım ayının sonundan itibaren Rusya, Türkiye'nin güvenli bölge olarak önerdiği, Halep-Türkiye koridoru olarak da bilinen Azez-Cerablus hattında PYD'ye destek vermeye başlamıştı. Rus uçakları, hattın batısındaki Afrin'den Azez'e ilerlemesi için PYD öncülüğündeki güçlere hava şemsiyesi kurmuştu.

RUSYA ORTAK OPERASYON YÖNETİYOR

Afrin ve Fırat nehri üzerinde bulunan PYD hakimiyetindeki bölgeler arasında, Suriyeli muhalif güçler ve terör örgütü IŞİD hakim. Rusya, Afrin civarındaki PYD güçleriyle koordinasyonu, burada Hizbullah milislerinin de bulunduğu ortak operasyon odasından yönetiyor. Rusya, PYD ve Hizbullah işbirilği geçen aralık ayının ortasında hayata geçmişti.

KOBANİ VE AFRİN'İ BİRLEŞTİRMENİN PEŞİNDE

PYD güçleri, koalisyonun hava desteğiyle Ocak 2015'te Türkiye sınırı boyunca Kobani'yi (Ayn el-Arab) ele geçirmiş, Mayıs'ta da Tel Abyad'ı IŞİD'ten almıştı. Böylece ülkenin kuzeyinde birbirinden kopuk olan Haseke ve Kobani bölgelerini birleştiren PYD, bir sonraki hedefine yoğunlaşmıştı. Örgütün sonraki hedefi, Fırat'ın batısına geçip Cerablus-Azez hattında ilerleyerek Kobani ve Afrin'i birleştirmek.

PYD REYHANLIYA DAYANACAK

Örgütün hedefine ulaşabilmesi halinde, Suriye'nin kuzeydoğu sınırından başlayarak Türkiye sınırı boyunca ilerleyen hakimiyet kuşağı, Halep-Türkiye bağlantısını da keserek, Reyhanlı ilçesinin karşısına dayanacak.