BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

HDP Ağrı milletvekili adayları 27. dönem listesi

AĞRI HDP milletvekili aday listeleri bugün saat 17.00'de YSK'ya teslim edilecek. HDP Ağrı milletvekili aday listelerine genel merkez son şeklini verdi. 27. dönem HDP milletvekili listeleri için son sözü Selahattin Demirtaş söyledi.

Abone ol

Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK, Ağrı milletvekili aday listesine son şeklini vermek için toplandı. Listelerin teslim edileceği saat 17.00'a kadar çalışmaların süreceği öğrenildi. Ağrı HDP milletvekili listesi için son onayı genel merkez verdi.

Kulislere sızan HDP milletvekili aday listelerine göre genel başkan yardımcılarının aday olacakları yerler belli oldu. HDP Eş Başkanı Pervin Buldan İstanbul'dan, HDP Eş Başkanı Sezai Temelli ise Van'dan milletvekili adayı gösterilecek. Buldan ve Temelli, HDP'nin 3. Olağan Kongresi'nde geçerli 837 oyun 823'ünü alarak HDP'nin yeni eş genel başkanları olmuşlardı.

HDP Ağrı Milletvekili adayları:

1-Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir

2-DTK Eş Başkanı Bedran Öztürk

Dokunulmazlıkların kaldırılmasından sonra cezası kesinleştiği için siyasi yasaklı hale gelen ya da siyasi yasaklı hale gelme ihtimali olan isimler de tekrar aday gösterilmeyecek. Bu kapsamda mevcut milletvekillerinin neredeyse 20’sinin tekrar aday gösterilmeyeceği ifade ediliyor. HDP’de aday listesiyle ilgili genel çerçeveyi tutuklu durumdaki HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın da onayladığı öğrenildi. HDP’de aday listesi üzerinde çalışmalara Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunulacağı saate kadar devam edileceği ifade ediliyor. 

HDP'de mevcut milletvekillerinden en fazla 10 ya da 12’sinin aday gösterilmesi beklenirken, bu isimler arasında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın yanı sıra HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Garo Paylan’ın adaylığının kesin olduğu dillendiriliyor. Partinin 27. dönem milletvekilliği listesinde Ahmet Şık, Barış Atay, Erkan Baş, Veli Saçılık gibi isimlerin olması bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
HDP Iğdır milletvekili adayları 27. dönem listesi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Kurban bayramı tarihi ne zaman resmi tatil kaç gün
HDP Ardahan milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Siirt milletvekili adayları 27. dönem listesi
ÖSYM-ISG soru cevapları sayfası öğrenme TC şifresi ile
HDP Mardin milletvekili adayları 27. dönem listesi
Kanal D'de Beyaz Show final mi yaptı neden bitti bir dönem kapandı
HDP Şanlıurfa milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Adıyaman milletvekili adayları 27. dönem listesi
Yorumlar 1 yorum