BIST 4.958
DOLAR 18,64
EURO 19,59
ALTIN 1.059,96
HABER /  SEÇİM

HDP 42 oy daha bulursa 60. milletvekili tamam!

Mersin'de HDP'nin itirazı üzerine Toroslar ilçesinde geçersiz oyların yeniden sayılmasıyla ikinci milletvekilliğini kaybettiği oy sayısı 98'den 42'ye düştü. HDP bunun üzerine başka ilçelerde de oyların yeniden sayılması için YSK'ya başvurdu.

Abone ol

1 Kasım'da seçimlerinin resmi olmayan sonucuna göre AK Parti ile CHP 4'er, MHP 2 ve HDP 1 milletvekili çıkarttı. Ancak HDP'nin itirazı ile partinin 2. vekil için sadece 42 oya ihtiyacı kaldı.

HDP Mersin İl Başkanlığı, CHP'nin 98 oy farkla kazandığı 4'üncü milletvekili hakkının partilerinde olduğunu iddia ederek İl Seçim Kurulu'na itirazda bulundu. Merkez Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Toroslar ile Tarsus İlçesi'nde oyların yeniden sayılması talep edildi. Ancak İl Seçim Kurulu bu ilçelerden sadece Toroslar'da bazı sandıklarda yeniden sayım yapılmasına karar verdi, diğer talepleri reddetti. Parti temsilcilerinin de katıldığı sayım sonucunda HDP'nin geçersiz oylarının 56'sı geçerli sayıldı. Bu durumda HDP'nin ikinci vekilliği kaybettiği oy sayısı 98'inden 42'ye düştü.

42 OY DAHA BULURSA 

HDP Mersin İl Başkanlığı bu gelişme üzerine merkez Toroslar ile birlikte Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Tarsus İlçelerinde de oylarının yeniden sayılması için Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz etti. 42 oy daha bulunursa HDP 1 vekil daha kazanacak.

VEKİL SAYISI 60'A ÇIKABİLİR

1 Kasım seçimlerinde 59 milletvekili çıkartan HDP, Mersin'den bir vekil daha çıkarması durumunda parlemantodaki sandalye sayısını 60'a taşımış olacak.