BIST 1.391
DOLAR 8,73
EURO 10,37
ALTIN 497,71
HABER /  SAĞLIK

Hamileler dikkat: Yüksek ya da tamamen düz ayakkabı giymeyin!

KADIN Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Volkan Aksakallı, hamilelikte bel ağrılarının artmasının normal olduğunu belirterek, gebelere "Bel üzerindeki yükü artırdığından çok yüksek ya da tamamen düz ayakkabı giymeyin." uyarısında bulundu.

Abone ol

Bursa Medicana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Aksakallı, hamilelikte bel ağrılarının önüne geçilmesi için zorlayıcı hareketlerden uzak durulması gerektiğini belirtti.

Opr. Dr. Aksakallı, "Bel üzerindeki yükü artırdığından çok yüksek ya da tamamen düz ayakkabı giymemek gerekir. Varisli bacaklarınız için dolaşımı hızlandırıcı etkisi bilinen, soğuk su masajı yapabilirsiniz. Uzun süre ayakta kalmamak, uzun süre oturmamak, yatar pozisyonda ayakları yukarı kaldırmak, düzenli egzersiz yapmak rahatlama sağlar. Hamilelikte daha çok ayakların şiştiği gözlenir. Bunun için gün içinde ayaklarınızı oturduğunuz yerden biraz daha yükseğe koyarak dinlenebilirsiniz" dedi.

ÇATLAKLARI TÜMÜYLE ÖNLEMEK MÜMKÜN DEĞİL

Gebelik döneminde kadınların karın, kalça ve göğüs bölgesinde çatlakların da ortaya çıktığını kaydeden Opr. Dr. Aksakallı, "Çatlakları tümüyle önlemek mümkün olmamakla beraber, alınan bazı önlemlerle çatlakların önüne geçilebiliyor.

Hamileliğin son dönemlerinde sanki yeterince hava alamıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Bu durum, büyüyen rahmin akciğerlere alttan yaptığı baskıdan kaynaklanır. Vücudunuzu dik duruma getirerek, egzersiz ile akciğer kapasitesini artırabilirsiniz" diye konuştu.

MİDE BULANTISIYLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN...

Opr. Dr. Volkan Aksakallı, hamilelikte mide bulantısıyla başa çıkmanın yolları olduğunu da belirterek, "Midenizin bulandığı dönemlerde beslenme şeklini değiştirmek gerekiyor. Azar azar ama daha sık yemek yenmeli. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Helikopter kazasında ölen Halil İbrahim Ünver kimdir?
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
90'lı yılların meşhur spikeriydi... Son hali şaşırttı
Korkunç gerçek 12 yıl sonra ortaya çıktı!
6 Eylül Süper Loto çekiliş sonucu
Aç kalan kurtlar sürüye saldırdı: 78 hayvan telef oldu!
Rize'de serinlemek için dereye giren çocuk boğuldu!
Ölüm yolunda dehşet! 3 aracı paramparça etti ve...
UCM'den Arakanlı Müslümanların lehine karar
Fuji adasında 8.1 şiddetinde deprem
Yorumlar