BIST 1.116
DOLAR 7,32
EURO 8,63
ALTIN 455,98
HABER /  DÜNYA

Güvenlik Konseyi'nde birbirlerine girdiler! Esed kavgası...

Birleşmiş Milletler'deki Suriye'de kimyasal silah var mı oturumunda Rusya ile ABD ve İngiltere temsilcileri birbirlerine ağır suçlamalar yöneletti...

Abone ol

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) Suriye'deki kimyasal silah varlığı üzerine düzenlenen oturum, Rusya ile İngiltere ve ABD temsilcileri arasındaki sert tartışmalara ve ağır suçlamalara neden oldu... Rusya, Batı'yı teröristlere kimyasal silah verip saldırtarak Suriye'ye müdahaleye zemin hazırlamaya çalışmakla suçlarken, ABD ve İngiltere temsilcileri Rusya'ya ağır suçlamalar yöneltti. 

AGATHA CHRİSTİE ROMANINDAKİ GİBİ... Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Suriye'de Esed rejiminin kimyasal silahı olmadığını iddia ederek, "Şam'ın kimyasal silah sakladığına yönelik yapılan konuşmaların bir dayanağı yok. Bu sadece propaganda." savunmasında bulundu. Nebenzia, bazı Batılı ülkelerin, kendi düzenledikleri saldırılardan Şam ve Rusya'yı sorumlu tuttuklarını öne sürerek " Bu durum, Agatha Christie'nin Cinayet ilanı kitabındaki gibi. Kitapta bir cinayetin işleneceği yer ve zaman gazetede duyuruluyor. Sonra meraklı insanlar adrese geliyor ve hayal kırıklığına uğramıyor." diye konuştu.

 Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia

SİZ YAPTIRACAK SONRA DA SALDIRACAKSINIZ... 

Nebenzia, konuşmasında şu iddiaları dile getirdi: "Gerçekten tüm dünyanın körü körüne size inanacağını mı düşünüyorsunuz. Şam'ın ne kimyasal silahı ne de bunları kullanma planı var. Bu tür uyarıların teröristlere yeni bir kimyasal silah saldırısı düzenleme ve yetkilileri de bundan sorumlu tutma çağrısı olarak görüyoruz. Suriye'ye provokatif aktivitelerde bulunulması için kimyasal silahlar ve ekipmanlar sokuldu. Savaşçılar Batılı istihbarat servisleri tarafından eğitildi."


İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce

"RUS BÜYÜKELÇİYİ GERÇEKLERİN YOLUNA DÖNMEYE ÇAĞIRIYORUZ"... İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce ise  Nebenzia'nın, "Agatha Christie" benzetmesine de tepki göstererek, "Christie bir bilim kurgu yazarı. Şu an gerçek olan ise Suriye rejiminin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığının tespit edilmiş olması. Bu nedenle Rus Büyükelçiyi gerçeklerin, sivilleri korumanın yoluna dönmeye çağırıyoruz." diye konuştu. Pierce, Nebenzia'nın ABD, İngiltere ve Fransa'yı da "agresif" davranmakla suçladığına işaret ederek, "Bizim üçümüzden korkan bir ülke Suriye'de kimyasal silah kullanılmamasını sağlamak için her adımı atsın, o zaman sorun kalmaz." ifadelerini kullandı.


ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley

RUSYA ESED'İ KORUMAK İÇİN UMARSIZCA SAVAŞIYOR... ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de Suriye'deki iç savaş süresince birçok yanlış adım ve yanlış hesaplar olduğunu dile getirerek, "Şunu söylemeliyim ki Konsey üyeleri arasında Esed rejimini hesap vermekten korumak için umarsızca savaşanlar olduğunu görmek büyük bir utanç." diye konuştu. Rusya'nın, Esed rejiminin kimyasal silah kullanmasını engelleyecek güce sahip olduğunu söyleyen Haley, "Rusya Federasyonu son zamanlarda Suriye kıyısında deniz kuvvetlerini konuşlandırıyor, bu da Esed rejimini korumak için ön hazırlıklar yaptığını gösteriyor. Bu daha önce de defalarca oldu. Esed rejiminin İdlib kuşatmasını bitirmek için kimyasal kullanmayı planladığına dair göstergeler var. Geçmişte olduğu gibi Esed rejimi ile müttefikleri Rusya ve İran, Suriye'deki kimyasal silah saldırısının arkasında kim olduğuna dair yalanlar yayıyor." görüşünü dile getirdi. 
Suriye iç savaşı süresince Esed rejiminin defalarca kimyasal silah saldırısı düzenlediğini, bu saldırılarda bin 500'ün üzerinde sivilin yaşamını yitirdiğini anımsatan Haley, İngiltere, Fransa ve ABD'nin kimyasal silah kullanımına yönelik her türlü önlemi alacağını vurguladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Kritik zirve bugün! Tüm dünyanın gözü Tahran'da
ABD Büyükelçiliği'ne saldırıda tuhaf ilişkiler! Tesadüfe bak...
3 basit makyaj önerisi
En çok yapılan 6 hatalı diyet uygulaması
1. sınıfa başlayan çocuğa nasıl davranmak gerekir?
12 Ağustos Kuaförüm Sensin neden yok bitti mi?
Yorumlar 14 yorum