HABER /  GÜNCEL

Günün olayı Burak Akın'ın bu utanç hali! İfadesi de bomba

KARA Kuvvetleri Komutan Orgeneral Yaşar Güler'in koruma subayı Yüzbaşı Burak Akın FETÖ'cüyüm diyerek teslim olması ile gündeme gelmişti. İtiraftan sonra Burak Akın ilk kez bugün ortaya çıktı. Yüzünü gizleyen Burak Akın'ın adliyede ifadesinde bakın neler var.

Abone ol

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğunu söyleyerek Ankara Emniyet Müdürlüğüne teslim olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in koruma subayı Yüzbaşı Burak Akın, bu sabah getirildiği Ankara Adliyesinde bir süre kaldıktan sonra yeniden emniyete götürüldü.

'Ben FETÖ üyesiyim' diyerek teslim olduktan sonra ilk kez görüntülenen Burakk Akın, objektifleri görünce utançla yüzünü kapattı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü polislerince adliyeye getirilen Burak Akın'a, savcılık tarafından FETÖ şüphelisi firari bazı kişilerin fotoğraf üzerinden teşhisi yaptırıldı. Akın, bu işlemin ve ifadesinin alınmasının ardından yeniden emniyete götürüldü. Ek gözaltı süresi alınan Akın'ın gelecek hafta adliyeye getirilmesi bekleniyor.

Bu arada, Akın'ın, emniyetteki ifadesi sırasında FETÖ mensubu olduğunu söylediği Özel Kuvvetler Komutanlığında (ÖKK) görevli yüzbaşı Fuat Söylemez'in de sabah adliyeye getirildiği, ardından Akın ile birlikte emniyete götürüldüğü öğrenildi. 

EMNİYETTEKİ İTİRAFLARI

Yüzbaşı Burak Akın, emniyetteki sorgusunda etkin pişmanlıktan yararlanmak istediğini söyleyerek, itiraflarda bulundu. Akın'ın beyanı üzerine ÖKK'da görevli Yüzbaşılar Fuat Söylemez ile Abdülkadir Koçyiğit gözaltına alındı.  FETÖ yapılanması içinde yer aldığını kabul eden Akın, darbe girişiminden ise haberdar olmadığını öne sürdü.

Yüzbaşı Akın, darbe girişimi sırasında başından vurulmak istendiğini, ancak emeklediği için merminin dizine geldiğini iddia etti.

BENİ RAHAT BIRAKMADILAR

Burak Akın, "Darbe yaptıklarını görünce bunlardan ayrıldım. Ancak beni rahat bırakmadılar. Firar edenler sürekli arayarak, benimle irtibat kurmaya çalıştılar. Ama ben hep kaçtım, görüşmek istemedim" dedi. 

KATALOGLA EŞ ÖNERDİLER

Örgütün kendisine katalogdan evlenmesini önerdiğini, ancak bunu kabul etmediğini söyleyen Akın, bu sebeple örgütten dışlandığını savundu.

BORDO BERELİ İTİRAFÇI

Akın'ın beyanları üzerine gözaltına alınan bordo bereli Söylemez ise darbe girişiminden haberdar olmadığını öne sürerek, olay gecesi Silopi'de bulunduğunu söyledi. Fuat Söylemez'in, "Ben bu örgüte küçük yaşta dini duygularla katıldım. Vatana ihanetim söz konusu değil" dediği öğrenildi.

MAHREM İMAMIN ADINI VERDİLER

Şüphelilerin beyanları üzerine örgütte "mahrem imam" konumunda bulunan bir kişinin Mersin'de gözaltına alındığı bildirildi. Soruşturma kapsamında şüphelilerin darbe girişimi gecesi ve öncesindeki telefon arama, aranma ve sinyal kayıtları da araştırılıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Kuveyt Türk’ten Tıbbi araştırma merkezine 100 milyon euro finansman desteği
Meral Akşener'in iddiasına SADAT'tan yanıt
Yemen'den Suudi Arabistan'a bir füze daha
Kılıçdaroğlu'ndan görevden almaya sert tepki
İmam hatipler kapatılacak! Son kurulan partinin hedefleri bomba
Turgay Tanülkü kimdir aslen nereli Turgay Tanülkü yaşı kaç?
Yorumlar 7 yorum