BIST 1.144
DOLAR 7,73
EURO 9,10
ALTIN 474,42
HABER /  GÜNCEL

Münir Özkul hayatını kaybetti eşi kimdir aslen nereli

Münir Özkul 93 yaşında hayatını kaybetti. Ölüm sebebi KOAH ve DEMANS hastalığı olan Münir Özkul aslen İstanbullu... Paşa torunu olan Münis Özkul 3 4 kez evlenmişti. Münir Özkul'un eşlerinden 3 çocuğu oldu. Çocukları arasında medya gündemine kızı geldi. Münir Özkul'un ilk eşi Şadan, Özkul, ikinci eşi Suna Selen, üçüncü eşi Yaşar ve son eşi 1986'da evlendiği Umman Özkul'dur.

Abone ol

Türk sinemasının usta oyuncusu Münir Özkul yaşama veda etti. Hababam Sınıfı gibi Türk sinemasının efsane filmlerinde rol alan Özkul 93 yaşında İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Münir Özkul, 2003 yılından bu yana KOAH ve DEMANS hastalığı ile mücadele ediyordu. Evinin önünde basın mensuplarının sorularını cevaplayan kızı Güner Özkul 'Uzun bir süreçti. Defalarca asılsız haberlerle bugüne hazırlanmış olduk. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'a tedavi sürecinde bizi hiç yalnız bırakmadığı, yardımcı olduğu için çok teşekkür ediyorum.' dedi.

CENAZESİ NE ZAMAN KALKACAK?

Münir Özkul'un kızı Güner Özkul, usta sanatçının 7 Ocak Pazar günü Teşvikiye Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacağını açıkladı. Münir Özkul'un cenazesinin küçük bir ihtimal de olsa 8 Ocak Pazartesi gününe kalma ihtimali de var.  Bunun sebebi ise Kanada'da yaşayan oğlunun cenazeye yetişme arzusu.

Münir Özkul 2003 yılından beri yatalaktı. KOAH ve DEMANS hastası olan ünlü sanatçı özel bir bakıma muhtaçtı. Münir Özkul'un son görüntüleri yakın zamanda paylaşılmıştı. 

MÜNİR ÖZKUL'UN EŞLERİ VE ÇOCUKLARI

Paşa torunu olan Münir Özkul 93 yıllık başarılı hayatına 4 evlilik sığdırdı. Bu evliliklerinden 3 çocuğu olan Münir Özkul, en son evliliğini 1986 yılında yapmıştı. Münir Özkul'un ilk eşi Şadan Özkul, ikinci eşi Suna Selen, üçüncü eşi Yaşar Özkul ve son eşi Umman Özkul'dur. Münir Özkul'un çocuklarından Güner Özkul oyunculuk ve sunuculuk yapıyor.  Güner Özkul'a göre babası "evlilikten korkmazdı ama boşanamamaktan korkardı".

İşte Münir Özkul'un başarılı sanat hayatı ve 93 yıllık ömründen yansıyan kesitler;

MÜNİR ÖZKUL NERELİ? : Münir Özkul doğma büyüme İstanbulludur. Paşa torunu olan Münir Özkul, İstanbul Erkek Lisesi mezunu. Sanat hayatına henüz lise öğrencisiyken 1940 yılında Bakırköy Halkevi'nde tiyatro ile başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne ve Edebiyat Fakültesi'nin sanat tarihi bölümüne devam etti. 1948'de Ses Tiyatrosu'nda sahnelenen "Aşk Köprüsü" oyunuyla profesyonel oldu. Daha sonra Muhsin Ertuğrul'un yönetimindeki Küçük Sahne'ye geçti.

SADRİ ALIŞIK'LA BİRLİKTE ÇALIŞTI

Bu dönemde John Steinbeck'ten Fareler ve İnsanlar (1951), John Millington Synge'den Babayiğit, George Axelrod'dan Yaz Bekarı (1954), John Patrick'ten Çayhane (1955) gibi oyunlarda oynadı. Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları'nda (1958-59), Ankara Devlet Tiyatrosu'nda (1959-60) ve Istanbul Aksaray'daki Bulvar Tiyatrosu'nda arkadaşlarıyla kurduğu kendi topluluğunda (1960-62) çalıştı. 1963-67 arasında çeşitli topluluklarla turnelere çıktı; zaman zaman sahneden uzak kaldığı dönemler oldu. Sahne aldığı özel tiyatrolarda Sadri Alışık, Cahit Irgat, Nevin Akkaya ve Şükran Güngör gibi oyuncularla çalıştı.

TİYATRODA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

1978'de yeniden Şehir Tiyatroları'na döndü. 1983-84'te, daha önce kendi topluluğunda (1961) sahneye konan ve büyük ilgi gören, Jean Anouilh'in "Generalin Aşkı" oyunuyla Dormen Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. 1980'lerin ortalarında Ferhan Şensoy'un Ortaoyuncular topluluğuna katıldı, aralarında "İstanbul'u Satıyorum"un da yer aldığı dört oyunda rol aldıktan sonra sahnelere veda etti.

50 YILLIK KAVUK MÜNİR ÖZKUL'DA

Münir Özkul'un sperm bankasından çocuk sahibi olan kızı Güner Özkul kimdir

Özkul 1968'de Altan Karındaş topluluğunda oynanan Sadık Şendil'in Kanlı Nigar oyunundaki rolüyle İlhan İskender Armağanı'nı kazandı. Gene bu başarısı üzerine İsmail Dümbüllü, Kel Hasan'dan devraldığı 50 yıllık simgesel kavuğu Özkul'a verdi (Özkul bu kavuğu 1989'da Ferhan Şensoy'a devretti.). Daha önce de oynadığı Haldun Taner'in Sersem Kocanın Kurnaz Karısı (1978) oyunundaki rolüyle Avni Dilligil (1978), Ulvi Uraz (1979), İsmet Küntay (1979) ve İsmail Dümbüllü (1980) ödüllerini kazandı.

1950'LERDEN SONRA SİNEMA HAYATI BAŞLADI

Özkul 1950'lerden itibaren sinemada da rol almaya başlamıştır. İlk dönem filmlerinden dikkat çekenleri Edi ile Büdü, Balıkçı Güzeli ve Kalbimin Şarkısı'dır. 1965'ten sonra sinemadaki karakter rolleriyle övgü toplayan Özkul, özellikle 1970'li yıllarda, kalabalık kadrolu ve genellikle Ertem Eğilmez'in yönettiği filmlerde önemli roller aldı.

KEL MAHMUT ROLÜYLE EFSANE OLDU

En bilinen rollerinden biri onunla özdeşleşen Hababam Sınıfı serisindeki Özel Çamlıca Lisesi'nin tatlı sert müdür yardımcısı Kel Mahmut tiplemesi oldu. Özkul'un kadrosunda yer aldığı bu dönemde çekilen kalabalık kadrolu aile filmlerinden bazıları Mavi Boncuk, Bizim Aile, Aile Şerefi, Gülen Gözler, Neşeli Günler, Gırgıriye ve Görgüsüzler olarak sayılabilir. Bu filmlerin büyük kısmında Adile Naşit'le beraber, Türk sinemasının unutulmaz ikililerinden birini oluşturmuştur. 1980 sonrası ise dönemin akımı olan video için çekilen pek çok filmde rol almıştır.

BİZİM AİLE'DE YAŞAR USTAYLA DEVLEŞTİ

Kariyeri boyunca 200'den fazla filmde rol alan Özkul, Sev Kardeşim filmindeki oyunuyla 1972 Altın Portakal Film Festivali'nde "en iyi erkek oyuncu" ödülünü kazandı. "Bizim Aile" filminde canlandirdigi "Yaşar Usta" rolüyle de 1977 Azerbaycan Film Festivali'nde özel ödül kazandı. "Süt Kardeşler" filminde yönetmen yardımcılığı da yapmıştır.

SON OYNADIĞI PROJE YARMAGÜL OLDU

Tarık Buğra'nın romanından televizyona aktarılan ve Naşit Özcan'ın yaşam öyküsünden bir kesiti canlandıran "İbiş'in Rüyası"nda canlandırdığı İbiş karakteri de unutulmazlar arasındadır. Televizyon dizilerinin yaygınlaşmaya başladığı 90'lı yıllarda dizi oyunculuğundan uzak dursa da Uzaylı Zekiye, Ana Kuzusu ve Şaban ile Şirin gibi dizilerde rol aldı. Son olarak 2000'li yılların başında, Hamdi Alkan'ın canlandırdığı "Yarmagül" karakterinin dedesini oynadığı Reyting Hamdi televizyon programında kamera karşısına geçti.

DEVLET SANATÇISI ÜNVANI VERİLDİ

1980'de yapılan bir jübileyle 40'ıncı sanat yılı, 1996 yılında da Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen gecede 55'inci sanat yılı kutlandı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Münir Özkul'a "devlet sanatçısı" ünvânı verildi.

ALKOLLE BÜYÜK SAVAŞ

Hayatının önemli bir kısmını alkolle savaşarak geçiren Özkul, 1990'lı yılların ortasında alkolü tamamen bıraktı.

Demans hastalığı ile yaşayan Özkul, 2003 yılından bu yana evinden dışarıya çıkmak ve kimseyle görüşmek istememektedir. Hastalığı yüzünden geçmişe dair birçok şeyi hatırlayamamakta ve ölen arkadaşlarının yaşadıklarını sanmaktadır.

Münir Özkul'un son eşi Umman Özkul kimdir 25 yaş küçük

Münir Özkul'un ünlü eşi Suna Selen kimdir kızıyla eşinin adı aynı!

Güner Özkul kimdir Münir Özkul'un sperm bankasından

ÖNCEKİ HABERLER
Münir Özkul'un ilk eşi Şadan Özkul kimdir ilk kez göreceksiniz!
Münir Özkul'un cenazesi ne zaman kaldırılacak kızı Güner Özkul açıkladı
Münir Özkul'un ilk eşi Şadan'dan olan kızı Hayriye Özkul Işık kimdir?
Başbakan'dan Abdullah Gül açıklaması! Herkes boyunun ölçüsünü alacak
Aydın Boysan hayatını kaybetti Aydın Boysan kimdir
2020 Mevlid Kandili ne zaman başlar ne zaman biter?
Yorumlar 6 yorum