HABER /  GÜNCEL

Gülen'in sözleri istihbarat raporunda

Tahşiye grubuna kumpas soruşturmasında yeni gelişme. Gülen'in sohbet videolarında söylediği sözler Emniyet'in istihbarat raporlarına girmiş.

Star gazetesi İşte "Fetö'nün resmi belgesi" başlıklı manşetine taşıdığı haberde Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü’nün raporu yer alıyor.

Söz konusu raporun İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca yürütülen Tahşiye grubuna yönelik kumpas soruşturmasında ortaya çıktığı belirtiliyor.

Emniyet müdürlerinin 2009 tarihli istihbarat raporunda Fethullah Gülen’in “İrtica Paranoyası ve Duanın Esası” sohbetini talimat alarak 37 ilin istihbarat müdürlerine rapor ettiği iddia edildi.

Gülen’in ‘emir veren’ bir emniyet mensubu gibi değerlendirilerek hazırlanan raporla, Tahşiye grubu işaret ediliyor. Rapor, dönemin Elazığ İstihbarat Şube Müdürü Abdullah Turgut imzalı.

İŞTE O İSTİHBARAT RAPORU

Emniyet raporundaki şu ifadeler dikkat çekiyor: “Fethullah GÜLEN’in yakın zamanda internet sitesinde yayınlanan İRTİCA PROVASI konulu konuşmasında Radikal Tahşiye Grubu’nun da içinde bulunduğu bazı art niyetli gruplar ile ilgili olarak ‘Tahşiye diye bir şey icat edebilirler, Allah korusun... Ellerine Kalaşnikofları verirler. İki yerde eylem yaptırıp, demek ki fırsat bulunca bunlar da silaha sarılabilirler, derler. Yeni bir irtica yaygarası koparabilirler’ şeklinde söylemleri üzerine Tahşiye Grubu içinde bir panik havasının yaşandığı, grup lideri Mehmet Doğan tarafından il sorumlularına “... kendilerine sorulduğunda Molla Muhammed’i tanımıyoruz” şeklinde beyanda bulunmalarını istediği” belirtiliyor. Rapor, sonra şu ifadelerde devam ediyor:

GÜLEN TAKDİR EDİLİYOR

“Yaşanan bu süreçle ilgili olarak H. Y grubunun ilimizde bulunan kanaat önderleriyle yapılan görüşmede, ‘M. Fethullah GÜLEN’ in yaptığı konuşmanın zamanlama ve içerik olarak çok isabetli olduğunu, polisiye tedbirlerle çözülemeyecek bir konun yüzde seksen çözüme ulaştığını, ilerleyen süreçte Tahşiye Grubu’nun irtica bağlantısı ile ilgili kamuoyunda çıkarılabilecek art niyetli haberlerin ve izleyebilecekleri harekat tarzının M.Fethullah GÜLEN’ in bu konuşması ile deşifre edildiği’ şeklinde görüş beyan ettikleri hususunu bilginize arz ederim. İstihbarat Şube Müdür Vekili Abdullah Turgut”

rapor.20150709080214.jpg

ÖNCEKİ HABERLER
TEOG 2015 yeni puanlar ve yüzdelik dilimler MEB e-okul'da
Koalisyon için yeni senaryo! AK Parti ve Saadet Partisi...
PKK'yı öven vekile ceza
Üniversite tercihi nasıl yapılır taban puanlar-örnek tablo
CHP'li Tekin: Haftada 2 saatten ne çıkar?
İBB burs başvuruları başladı İBB burs başvuru ekranı açıldı
Yorumlar 21 yorum