BIST 8.012
DOLAR 28,92
EURO 31,50
ALTIN 1.901,11
HABER /  GÜNCEL

'Gülen cemaati bize komplo kurdu'

Tahşiye Operasyonu'nda gözaltına alındıktan sonra 8 ay cezaevinde kalan Bünyamin Ateş, kendilerine komplo kurulduğunu iddia etti.

Abone ol

El Kaide bağlantılı olduğu gerekçesiyle düzenlenen Tahşiye Operasyonu'nda gözaltına alındıktan sonra 8 ay cezaevinde kalan Bünyamin Ateş, kendilerine komplo kurulduğunu iddia etti. Okullara, binaya zekat verilmeyeceğini dinler arası diyalog gibi fikirlerin İslam'a yakışmadığını söyleyen Ateş, doğrudan hedef almadıklarını; ancak Gülen cemaatinin bu eleştirileri üzerine alındığını iddia etti.

"Paralel yapı" operasyonunda aralarında Hidayet Karaca ve Ekrem Dumanlı gibi isimlerin de gözaltına alınmasına neden olan Tahşiye Operasyonu'yla ilgili komplo iddiaları sürüyor. El Kaide bağlantılı olduğu gerekçesiyle 8 ay cezaevinde kalan Tahşiye Yayınevi Kurucusu Bünyamin Ateş, savcılığın iddialarına destek çıktı, kendilerine komplo kurulduğunu söyledi.

"CEMAAT ÜZERİNE ALDI"

Okullara, binaya zekat verilmeyeceğini ifade eden Bünyamin Ateş, Gülen'in bir dönem dile getirdiği dinler arası diyalog fikrinin de İslam'a uygun olmadığını söyledi. Bu tür eleştirilerin, doğrudan kimseyi hedef almamasına rağmen cemaatin üzerine alındığını anlatan Ateş, kendilerine komplo kurulduğunu iddia etti. Bizim kalemimizden başka sermayemiz yok diye konuşan Ateş, "sözlerin tesir ettiği" gerekçesiyle seslerinin kesildiğini ifade etti. İşte Ateş'in canlı yayındaki o sözleri;

"Bizim etimiz ne budumuz ne. Bizim kalemimizden başka sermayemiz yok. Bu kardeşlerimiz, arkadaşlarımız bizim muhatabımız değil. Emniyetteki sorguda, bizi hesaba çeken polis arkadaşlara "Bizden ne istiyorsunuz?" diye sorduğumuzda, "Sizin sözünüz tesir ediyor" dediler. Yani bu sizin sesinizi kısacağız demekti. Net olarak söylüyorum. Burada bir kumpas vardır. Onlar da bu işin parçasıdır. Durum böyle gözüküyor.

GÜLEN'İN TAHŞİYE SÖZLERİ

Birisi net olarak söyledi, internette kayıtları var. Bizim ismimizden bahsetti, Tahşiye Yayınevi ve Rahle Yayınları diye. "Bunların eline silah verirler, işte şunu yaparlar bunu yaparlar" diye. El Kaide'yi anlattıktan sonra geldi, bize dayadı bunu. Oradan ne dedi. Siz bunlara El Kaide üzerinden operasyon yapın mesajıydı bu.