BIST 11.139
DOLAR 33,07
EURO 36,17
ALTIN 2.611,20
HABER /  GÜNCEL

Davutoğlu'ndan ilginç Binali Yıldırım yorumu!

Başbakan Davutoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi danışmanlığını da yapan Binali Yıldırım'a cevap geldi.

Abone ol

İNTERNETHABER.COM
Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti İzmir Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi danışmanı Binali Yıldırım'ın açıklamasını değerlendirdi. Yıldırım Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu'na 5 Ocak'ta başkanlık edeceğini söylemişti.

Erdoğan'a en yakın isimlerden olan Binali Yıldırım, Hürriyet'e verdiği demeçte 'Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda oluşturulan çalışma gruplarının, ‘gölge kabine’ olarak değerlendirilmesiyle ilgili, “Cumhurbaşkanı’nın hükümeti yönlendirme görevi zaten var. ‘Gölge kabine’ değerlendirilmesi, haksızlık olur” demişti. Başbakan Davutoğlu, Yıldırım'ın sözlerine cevap niteliğindeki açıklamasında "Erdoğan'la aramıza kimse giremez" dedi.

"ERDOĞAN'IN KABİNEYİ TOPLAMASI SİZİ RAHATSIZ EDER Mİ?"

Başbakan Davutoğlu, Çad Başbakan'ı ile düzenlenen ortak basın toplantısında bir gazetecinin, "AK Parti Milletvekili Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu'na 5 Ocak'ta başkanlık edeceğini söyledi. Acaba o tarih 5 Ocak mıdır? 2 aylık periyotlar halinde Kabine toplantılarına Cumhurbaşkanının başkanlık edeceğini ifade etti. Bu periyodik tablo sizi rahatsız eder mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"ERDOĞAN'LA ARAMIZA KİMSE GİREMEZ"

"Geçen hafta Meclis görüşmeleri esnasında Sayın Kılıçdaroğlu'nun bir ifadesi üzerine söylediğim gibi; Cumhurbaşkanımız ile bizim ilişkilerimiz siyasetle başlamadı, siyasetle de sürecek ve bitecek ilişkiler değildir. Doğası gereği tamamıyla ortak bir dava arkadaşlığına ve ortak bir ideale dayanan ilişkilerdir. Aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başbakanı olarak da devlet geleneği ve yasal kurullar, anayasal çerçeve içinde ilişkilerimizi tanzim etme konusunda da şu ana kadar da herhalde herkesin takip ettiği gibi örnek bir tavır sergiledik, sergilemeye devam edeceğiz.

"SADECE SAYIN CUMHURBAŞKANI İLE BENİ İLGİLENDİRİR"

Bu ilişkilerin doğasından gelen yapısıyla ilgili olarak da söylüyorum; hiç kimse bu ilişkilere nüfus edemez. Biz de ne Sayın Cumhurbaşkanımız ne ben, bu ilişkilerin herhangi bir şekilde kamuoyu önünde, basın önünde ilişkilerin doğası ve işleyişiyle ilgili müdahil olunmasına izin vermeyiz. Ne yapılacaksa ne konuşulacaksa sadece Sayın Cumhurbaşkanımızı ve beni ilgilendirir. Hangi adımlar ne zaman atılacaksa birlikte istişare içinde karar veririz ve bunu da gerektiğinde kamuoyu ile paylaşırız, bunun dışında yapılacak yorumların ve üzerinde serdedilen fikirlerin bir anlamı ve karşılığı yoktur."