BIST 10.166
DOLAR 32,27
EURO 34,92
ALTIN 2.411,72
HABER /  POLİTİKA

Gül, Türk-İşe gitti

Köşk adayı Gül ziyaret listesini genişletti. Gül'ün ilk durağı Türk-İş oldu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı adayı, Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, cumhurbaşkanı seçilirse Anayasa'nın gösterdiği istikamette, ülkeyi, milleti, halkı yüceltmek için elinden gelen bütün gayreti sarf edeceğini söyledi.

Gül, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Ziyaretinde, Gül'e, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Necati Çetinkaya, Nükhet Göksel Hotar, Hayati Yazıcı, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Sadullah Ergin eşlik etti. Abdullah Gül'ü Türk-İş'e gelişinde Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Kumlu ve Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay karşıladı.

Gül, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, 11. cumhurbaşkanlığı için dün TBMM'ye adaylık başvurusunda bulunduğunu ve bazı siyasi partilerle yararlı görüşmeler yaptığını anımsattı. Gül, bu görüşmelerde, seçilmesi halinde nasıl bir cumhurbaşkanı olacağını anlattığını ve ardından basın toplantısıyla kamuoyuyla görüşlerini paylaştığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde siyasi kimliğinden sıyrılacağını ve tarafsız olacağını bütün vatandaşları kucaklayacağını, herkese eşit mesafede olacağını söylediğini belirten Gül, ''Dolayısıyla sadece siyasi partilerle değil, toplumun bütün kesimleriyle de yakın ilişki içinde olmam gerekmektedir ve hepsini kucaklamam gerekmektedir'' dedi.

''KAYGIYA TEREDDÜTE GEREK YOK''

Toplumu temsil eden sivil toplum örgütleri arasında çalışanların temsilcisi en büyük kuruluş olan Türk-İş'i ziyaret ettiğini ifade eden Gül, ''Bugün siyasetin dışındaki en büyük organizasyon olan Türk-İş'i ziyaret ederek, cumhurbaşkanlığı adaylığımla ilgili görüşlerimi paylaşmak istedim. Kendilerinden manevi destek alma ve fikirlerimi anlatmak istedim'' diye konuştu. Gül, şöyle devam etti:

''Şayet cumhurbaşkanı seçilirsem anayasamızın gösterdiği istikamette ülkemizi, milletimizi, halkımızı yüceltmek için elimden gelen bütün gayreti sarf edeceğim. Anayasamızın temel ilkeleri daima rehberim olacaktır. Bu konuda, herhangi bir kaygı, tereddüt ve şüphe olmaması gerekir. 15 senedir siyasetin içerisindeyim. Yeri geldi bakanlık yaptım, yeri geldi başbakanlık yaptım, yeri geldi dışişleri bakanlığı yaptım.

Türkiye'nin en önemli dosyalarına sahip oldum. Türkiye'nin en önemli meseleleriyle uğraştım. Bütün bu süre içerisinde nasıl bir kişilik olduğum zaten kamuoyu tarafından, bu süre içinde görev almış herkes tarafından en iyi şekilde bilinmektedir.''

Anayasa'nın çalışanların haklarının korunması ve çalışma şartlarının iyileştirilmesini de emrettiğini hatırlatan Gül, cumhurbaşkanı olması halinde bu konuları kollamak ve kurumlar arasındaki uyumu sağlamanın, yardımcı olmanın, katkı sağlamanın cumhurbaşkanının görevi olacağını söyledi.

Gül, ''Hep beraber, el birliği içinde hem ülkemizi kalkındırmak, ülkemizdeki bütün bireylerin insanların refahını yükseltmek bizim görevimiz olacaktır. Türkiye'nin görevi olacaktır. Şüphesiz ki bunlar hükümetlerin icraatlardır. Ama cumhurbaşkanı seçilirsem bunların temini için uyumun sağlanması, kolaylaştırıcı faaliyetlerde bulunmak benim görevim olacaktır'' dedi. Gül'ün, Türk-İş'i ziyareti yaklaşık 40 dakika sürdü.