BIST 5.115
DOLAR 20,90
EURO 22,48
ALTIN 1.319,34
HABER /  GÜNCEL

G.Saray’a bir şok daha

Türkiye Basketbol Federasyonu, sahaya çıkmayarak "Türk Spor ve basketbol tarihinde olumsuz izler bırakacak bir karar aldığı" gerekçesiyle ...

Abone ol

Türkiye Basketbol Federasyonu, sahaya çıkmayarak "Türk Spor ve basketbol tarihinde olumsuz izler bırakacak bir karar aldığı" gerekçesiyle Galatasaray Yönetim Kurulunu Disiplin Kuruluna sevk etti.
Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Yönetim Kurulu toplantısında gündem maddeleri hakkında kararlar alındı.
TBF’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"- 2014-2015 sezonu Beko Basketbol Ligi şampiyonunun belirleneceği Play-off yedinci maçına çıkmaması nedeniyle hükmen mağlup ve bu eyleminden ötürü Disiplin Kuruluna sevk edilmiş olan Galatasaray Spor Kulübü’nün bu davranışı istişare edilmiş olup; halen uygulanmakta olan yönergelerin sporun içinde yer alan kişi ve kurumların doğal davranışları göz önüne alınarak hazırlanmış olması nedeniyle mevcut hükümlerin Galatasaray Kulübü’nün bu eylemini tam olarak karşılamadığı, bu ve benzeri eylemler karşısında caydırıcı hükümlerin bulunmadığı dikkate alınarak, yönergelerin güncellenmesi çalışmaları aşamasında bu hususun da dikkate alınmasına, mevcut yönerge hükümleri kapsamında; adı geçen kulübün bu eyleminden dolayı daha önce alınmış hükmen mağlubiyet kararına ilave olarak, sahaya çıkmadığı maçla ilgili oluşan ve lig organizasyonunun bütününe verdiği maddi zararlar ile basketbolun imajına, yayıncı kuruluşun haklarına ve sponsorlar üzerinde oluşan maddi ve manevi zararlar dikkate alınarak en ağır şekilde para cezası ile cezalandırılması için oluşan zararın belirlenmesine, Türk Spor ve basketbol tarihinde olumsuz izler bırakacak bu kararlarından dolayı Galatasaray Yönetim Kurulu’nun da Disiplin Kuruluna sevkine karar verilmiştir.

YABANCI OYUNCU SAYISI
- Sezon sonunda kulüp temsilcileri ile yapılan Lig Kurulu toplantısında kulüplerden gelen, 2014-2015 sezonunda yabancı oyuncu sayısının artırılması ve çeşitli gerekçelerle ülkemiz altyapılarından yetişmiş statüsü kazanmış yabancı uyruklu sporcuların bu statülerinin kaldırılması yolundaki talepler dikkate alınmış ve yönerge değişikliği çalışmalarına başlanmıştır. Toplantıda hazır bulunan tüm kulüplerin hemfikir olarak sunduğu bu iki talep yönetim kurulumuz tarafından değerlendirilmiş ve konunun kazanılmış haklar dahlinde değerlendirilmesi halinde yasal sorunlar yaşanabileceği şeklindeki Hukuk Kurulu mütalaası göz önünde bulundurularak bu oyuncuların mevcut statüsünün aynen muhafaza edilerek yabancı oyuncu sayısında artış yapılması kararlaştırılmıştır. Bu sonuçla 2014-2015 sezonunda Erkekler 1. Liginde yer alan takımlarımızın sahaya çıkacakları takım kadrolarında, tercihlerine bağlı olarak; ülkemiz altyapılarından yetişmiş en az 5 sporcu, ülkemiz altyapılarından yetişmiş statüsü kazanmış en fazla 1 yabancı uyruklu sporcu, en fazla 6 yabancı uyruklu sporcu ile sahaya çıkabileceklerdir. Bilindiği üzere 1 Temmuz 2014 tarihi itibariye yürürlüğe giren Sözleşmeli Sporcular Lisans, Tescil ve Transfer Yönergesine göre kulüplerimiz aynı anda yedi yabancı uyruklu sporcu ile geçerli sözleşme yapma hakkına sahip olmuşlardır. Bu sözleşmelere ilave yeni bir yabancı uyruklu sporcu ile sözleşme yapılması halinde mevcut sözleşmelerden bir tanesinin iptal edilmesi gereklidir. Kulüplerimiz bu haktan bir sezonda en fazla üç kez yararlanabilecektir. Yine Lig Kurulunda benimsenen kararlar dahilinde yabancı uyruklu sporcuların Avrupa ülkesi vatandaşı olması, sezon içinde uzun süreli sakatlanan yabancı oyuncunun yerine sözleşme hakkından düşülmeksizin başka bir yabancı oyuncu ile sözleşme yapılması hakkı ve sahada yer alacak beş kişi içindeki yabancı oyuncu sayısına yönelik kısıtlamalar kaldırılmıştır."
(İHA)