HABER /  SAĞLIK

Gözlük kullananların dikkatine

İlaçtan sonra gözlükte de takip sistemine geçildi.

Sağlık Bakanlığı ilaçların ardından gözlükleri de takibe aldı. Tüm gözlük camı ve çerçeveleri tek tek numaralandırılarak karekoda geçildi.

SİSTEME KAYITLI OLMAYANIN ÖDEMESİ YAPILMAYACAK

Sağlık Bakanlığı Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Ercan Şimşek, ilaç takip sisteminin benzerinin gözlüklerde de başlatıldığını açıkladı.

Şimşek, "Tüm gözlükleri İTS gibi barkod ile tek tek numaralandırdık, karekoda geçtik, bütün gözlükleri kaydettik. Şu anda her bir optisyenlik müessesesinde hangi seriden hangi camdan hangi çerçeveden ne kadar var, görebiliyoruz." diye konuştu. Böylece ithal edilen ve üretilen tüm ürünlerin sisteme kaydedildiğini belirten Şimşek, bu şekilde belli standartlardaki ürünlerin piyasa girmesinin sağlanacağını aktardı. Uygulamanın numaralı gözlük camları ve çerçeveleri kapsadığını kaydeden Şimşek, "Sosyal Güvenlik de buna göre ödemesini yapıyor. Gözlük sisteme kayıtlı değilse bunun parasını ödemiyorum, diyor." dedi.

Yaklaşık 3 aydır faaliyette olan sisteme güneş gözlükleri ise dahil değil. Koruyucu ekipmana giren güneş gözlükleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın mevzuatına tabi bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Polis kurşunuyla ölen vatandaş toprağa verildi!
Bakan Şimşek o anları twitterdan paylaştı!
Günay'dan Çamlıca'ya Ak Mescit önerisi!
O talihliden hala ses seda yok!
Katalunya'da 'kritik' seçim
Emekli olunca ne kadar maaş alırım 2019 hesaplama
Yorumlar