HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Google yapay zekası kanser teşhisinde işe yarıyor

Google, yapay zekanın kanser karşısında tüm insanlığın verdiği mücadelede en büyük silahlarından biri olabileceğini kanıtlayan yeni verileri geliştirdi.

Google, yapay zekanın kanser karşısında verdiğimiz mücadelede insanlığın en büyük silahlarından biri olabileceğini gösterecek yeni verileri ortaya koydu. Teknoloji devinin bünyesinde çalışan araştırmacılar metastaz durumundaki - bir diğer deyişle gelişme seviyesi ileri safhada olan- meme kanserini tespit etmede patolojistlerden daha başarılı.

Google'ın yapay zeka ekibi, LYNA (Lymph Node Assistant, Lenf Düğüm Asistanı) adını verdikleri yapay zeka algoritmasına tümörlerin karakteristiklerini iki tür patalojik duruma ait verileri sağlayarak öğrettiler.

Tümör tespit ediyor
Bu sayede birçok değişik durumda dahi metastaz durumunda (diğer dokulara yayılma safhasında) olan tümörleri tespit etmede ustalaşan LYNA, tümör tespit edilen hastalara ait grafiklerle sağlıklı hastalara ait olan verileri %99 oranında doğru şekilde ayırmayı başardı. LYNA, bunu yaparken çoğu doktorun gözünden kaçabilecek derecede küçük metastaz durumlarını dahi saptayabiliyor.

LYNA, araştırmacılara yardımcı olduğu durumlarda daha da başarılı olabiliyor. Patolojistlere bir simülasyondaki teşhislerde yardım eden LYNA'nın araştırmacıların işini oldukça kolaylaştırdığı görüldü.

Yorumlar 1 yorum