HABER /  ANKET

Gezici'nin sahibi Murat Gezici söyledi: Seçim anketinde ilk kez...

Son referandumu en yakın oy oranı ile tahmin eden Gezici Araştırma şirketinin sahibi Murat Gezici'den ilginç bir tespit geldi. 20 yıllık meslek hayatında 'ilk kez böyle bir şey görüyoruz' diyen Murat Gezici 24 Haziran'da sürpriz sonuçlar olabileceğine işaret etti.

Gezici'nin sahibi Murat Gezici söyledi: Seçim anketinde ilk kez...

Habertürk Yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde Gezici Araştırma’nın sahibi Murat Gezici ile yaptığı konuşmayı yazdı. Bülent Tanla ile seçim anketi sektörüne giren Adil Gür ile de bir dönem çalışan Murat Gezici 20 yıllık bir deneyime sahip ve '“İlk kez böyle bir şey görüyoruz” diyor.

İlk kez gördüğü şeyi de Fatih Altaylı'ya şu şekilde aktarıyor: -“Her anketörümüz 18 anket formu doldurtmak zorundadır. Bunun için de ortalama 40-45 kapı çalarız. Sandık bölgelerini belirler ve anketörlerimizi o bölgelere yollarız. Onlar da kapı çalar ve anket yapmak istediklerini söylerler. Genelde 18 anket için 40 civarında kapıya gideriz, 18’inden yanıt alırız.”

DURUM İYİCE GARİPLEŞTİ
Durumun giderek farklılaşmaya başladığını belirten Murat Gezici ankete yanıt verme konusundaki son istatistiklerini de şu şekilde açıkladı:

-“Geçen seçimde 40-45 kapıdan 18 anket almaya alışmış anketörlerimiz, 70-80 kapı çalmak zorunda kalmışlardı. Bu seçimde durum iyice garip bir hal aldı. Şu anda 120 kapıdan ancak 18 anket doldurtabiliyoruz. Vatandaş konuşmuyor, fikrini söylemekten kaçınıyor veya çekiniyor. Kapılar anketörlerin yüzüne kapanıyor.”

BİR DİP DALGASI GELİYOR
Bunun sebebinin korku değil güvensiz olan seçmenin verisini kimseyle paylaşmak istememesi olduğunu belirten Murat Gezici, “Belli ki bir dip dalga var. Nereye doğru yönlenir bilmiyorum. Ama benzerlerini bir kez 1980’lerde, bir kez de 2000’lerde gördüğümüz bir dip dalga var. 24 Haziran gecesi göreceğiz” diye konuştu.

Adil Gür'den bomba seçim tahmini! İşte Erdoğan'ın alacağı oy

Son seçim anketini Remres açıkladı işte merak edilen rakamlar

Yorumlar 13 yorum