BIST 1.402
DOLAR 8,08
EURO 9,67
ALTIN 453,12
HABER /  SAĞLIK

Gebelikte meme ultrasonu ve röntgen çekimi zararlı mı?

Kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinin başında gelen meme kanseri genel kanının aksine hamilelik döneminde de ortaya çıkabiliyor. Özellikle bebek sahibi olma yaşının yükselmesiyle hamileyken meme kanseri görülme oranı da arttı. Op. Dr. Ekin Fatma Fettahoğlu Ünlüer cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı.

Abone ol

Anne adaylarının kafasını en çok kurcalayan konulardan biri hamilelik takibi sırasında yapılan ultrasonu ve röntgenin kadar güvenli olduğu. Op. Dr. Ekin Fatma Fettahoğlu Ünlüer cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı. 

Özellikle ciddi meme rahatsızlıklarının gittikçe daha küçük yaşta görülmeye başlaması sebebiyle meme ultrasonografisi gün geçtikçe daha sık kullandığımız bir yöntemdir. Radyasyon içermemesi sebebiyle istenen sıklıkta kadınlarda, erkeklerde, hamilelerde ve hatta emzirenlerde yaygın olarak kullanılabilmektedir. Hasta yatar pozisyonda iken bir jel sürülerek memeler ve koltuk altları dikkatli bir şekilde incelenir. Hiç bir ağrı vermez ve radyasyon içermez. Yan etkisi olmamakla beraber hiç düşünülmeden meme ultrasonografisi yapılmasında fayda bulunmaktadır.

ÖNCEKİ HABERLER
2022 engelli maaşları ne zaman ödenecek kaç para oldu?
Zeytinyağı, cinsel performans için Viagra'dan daha etkili olabilir
Son dakika gelişmesi! Kemal Öksüz Ermenistan'da yakalandı
Kehribar nedir, ne işi yarar kehribar taşının faydaları neler?
Fazıl Say kimdir ateist mi cenaze namazı isyan ettirdi!
Engelli maaşlarına yeni düzenleme-ilk ödeme 2018 ne zaman?
Bakanlıktan flaş Selahattin Demirtaş açıklaması!
Ruhsar Pekcan'dan dolar açıklaması! İzin vermeyeceğiz!
Yaşlılık maaşı alanlara ilk ödeme ne zaman 2018 takvimi
Saç ekim işlemi kimlere yapılır?
Yorumlar