BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  GÜNCEL

Gaziantep'te 420 engelliye iş imkanı

GAZİANTEP Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Engelli Daire Başkanlığı, yaptığı projelerle engellileri adeta hayata tutunduruyor. Belediye, son iki yıl içerisinde 420 engelliyi işe yerleştirdi.

Abone ol

GAZİANTEP Büyükşehir Belediyesi ile İŞKUR İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa geliştirdiği “Engelsiz Hizmet, Engelsiz İş Projesi” kapsamında yürütülen çalışmalarda 2 yıl içerisinde bin 55 engelli ile görüşülüp bunların 420’sini işe yerleştirdi.

Proje kapsamanıda oluşturulan iki sosyolog eşliğinde İŞKUR İl Müdürlüğü’ne giden ekipler, burada iş başvurusunda bulunan engelliler ile bir ön görüşme yaparak forum dolduruyor. Engelli çalıştırmak zorunda olan firmaların da listesini alan ekipler, uygun engelliyi uygun firma ile görüştürüp işe yerleştiriyor.

Haftanın 3 günü İŞKUR İl Müdürlüğü’nden aldığı engelli işsizleri Organize Sanayi Bölgesi’nde ve şehir merkezindeki firmalar ile görüştüren “Engelsiz Hizmet, Engelsiz İş Projesi” ekipleri, düzenli olarak engelliler ile işverenleri iş konusunda görüştürüyor.

2015 yılında başladıkları proje ile bugüne kadar binin üzerinde işveren ile görüştüklerini ve yaklaşık 420 engelliyi işe yerleştirdiklerini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi, “İşe yerleştirdiğimiz engellierinin diğer bireylerden bir farkı olmadığını gördük. Kendilerine fırsat verildiğinde daha fazla çalışabileceklerini göstermiş oldular” değerlendirmesini yaptı.

Proje kapsamında iş yerleşen Galip Cin isimli görme engelli işçi, yaklaşık 4-5 aydır işsiz olduğunu söyledi. İŞKUR’a müracaatından sonra kendisini Büyükşehir Belediyesi Engelli Dairesi yetkilileri halı fabrikasına yerleştirdiğini belirten Cin, “Şuan da işimden memnunum. Burada meydan ve ön havlu temizliği yapıyorum. Evli ve bir çocuğum var. Bana bu fırsatı verenlere teşekkür ediyorum” dedi.