BIST 10.471
DOLAR 32,86
EURO 35,22
ALTIN 2.452,24
HABER /  EKONOMİ

TÜMOSAN'a Altay tankı iptal şoku hisseler çakıldı

TÜMOSAN'ın Altay tankı projesi ile ilgili iptal haberi borsada şirket hisselerinin çakılmasına sebep oldu. TÜMOSAN ile TSK arasındaki sözleşme iptal edildi.

Abone ol

Tümosan ve SSM Altay tankı güç grubu sözleşmesini iptal etti. Haberin ardından şirketin hisseleri yüzde 9,3 düşüşle açıldı. 18 Temmuz'dan bu yana en sert gerilemeyi kaydeden hisse yüzde 10,3 düşüşle 7,23 lira seviyesinden işlem görüyor.

Cuma günü KAP'a yapılan açıklamaya göre, Tümosan'ın Altay Tankı motor geliştirme için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile imzaladığı ikinci ek süre Cuma günü sona erdi ve şirket ortağı Avusturyalı firma AVL ile sözleşme iptalinin ardından, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile imzaladığı sözleşmeyi cezasız olarak karşılıklı feshettiğini açıkladı.

Bu açıklamanın ardından TÜMOSAN'ın borsadaki hisse değerleri bugün şok düşüşler yaşadı. TÜMOSAN'ın hisse değeri saat 14.20 itibariyle şöyle;


TÜRKİYE'NİN TEKNOLOJİYİ ELDE ETMESİ İSTENMEDİ

TÜMOSAN tarafından KAP'a yapılan 'iptal' açıklamasında "Türkiye’nin söz konusu teknolojiyi kazanamaması yönünde, özellikle bu teknolojileri elinde bulunduran ve pazarı kontrol eden ülkeler olumsuz tavır sergiledi" satırları dikkat çekti. Açıklamada, "AVL şirketi, Avusturya hükümetinin Türkiye’nin egemenlik haklarına ve iç işlerine karışacak şekilde ve SSM tarafından kabul edilmeyecek şartlar içeren ihraç lisansı şartlarında ısrar ettiği için teknik destek sağlayıcı sözleşmesi (TDS) iptal edildi" denildi.

TEKNİK SEBEPLERLE İPTAL OLDU

TÜMOSAN KİMİN? 2005 yılında özelleştirilen Türkiye’nin ilk motor fabrikası TÜMOSAN'ı, Yeni Şafak gazetesinin de sahibi olan Albayraklar grubu satıl almıştı.

KAP'a yapılan açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı: "Gerek projenin hazırlık sürecinde ve gerekse TDS seçimi yapıldıktan sonra alternatif oluşturmak üzere Almanya, İngiltere, Güney Kore, İspanya, ABD, Ukrayna, Rusya, Japonya ve Kanada menşeli firmalarla defalarca karşılıklı görüşme gerçekleştirmiş, görüşmeler sonrasında; teknik nedenlerle batılı firmalardan destek almanın kaçınılmaz olduğu, politik nedenlerle bir tek TDS ile proje süresince çalışma iş modelinin gerçekleştirilemeyeceği ve destek kapsamı ile süresinin kısıtlı olacağı anlaşılmıştır.

Avrupa Parlamentosu’nun ülkemize karşı aldığı olumsuz tavır ve sonrasında Avusturya’nın Türkiye’ye askeri teçhizat ve malzeme ihracatının önlenmesi kararı, batı kökenli firmalardan gelecekte teknik destek ve askeri nitelikli kritik malzemenin kesintisiz olarak satın alınmasının imkansız olacağı ve sözleşme yapılsa dahi bahse konu desteğin kesilmesinin kuvvetle muhtemel olduğu kanaatine varılmıştır."
(Bloomberg HT)