BIST 1.507
DOLAR 9,47
EURO 11,00
ALTIN 548,12
HABER /  GÜNCEL

Darbeci komutanlarla ilgili şaşırtan 29 yıllık sır!

28 Şubat sürecinde YAŞ kararları ile yüzbaşı olarak görev yaparken ordudan ihraç edilen Mustafa Damar, darbeci generaller Özkan Aydoğdu ve Mehmet Ozan’la ilgili şok ayrıntılar verdi. Meğer 29 yıl önce darbe bir yıllıkta anlatılmış.

Abone ol

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) yüzbaşı olarak görev yaparken, 1999 Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla ihraç edilen Mustafa Damar, Harp Okulunda beraber okudukları ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında aktif görev alan bazı üst düzey askerlerin, 1988 mezunlarını kapsayan yıllıkta "darbe" ve "baskın" sözcükleriyle tanımlandığını söyledi.

Damar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 28 Şubat sürecinde orduda baskılara maruz kaldığını, özellikle namaz kılmama yönünde yapılan telkinlerin aralıksız devam ettiğini anlatarak, Batı Çalışma Grubunun (BÇG) TSK içindeki uzantılarının bazı askerleri fişlediğini ve isimlerin Ankara’ya bildirildiğini söyledi.

BİZİ HEDEF HALİNE GETİRDİLER

Komutanların bile devre dışı bırakılarak "irtica" bahane edilerek işlem yapıldığını ifade eden Damar, dini ve milli hassasiyet sahibi insanlar oldukları için sürekli takip edildiklerini ve hedef haline getirildiklerini vurguladı.Damar, kendilerini rencide etmek için sürekli yemek ve kokteyllere çağrıldıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

BİZE BAZI VAATLER SUNDULAR

"Bizi rencide etmek içindi tüm bu hareketler. Çünkü eşim ordu evlerine giremiyordu tesettürlü olduğu için. Ertesi gün hemen bir sarı zarf, savunma, ceza, ikaz gibi şeylerle karşılaşıyorduk. Bizi 'ikna odası' diyebileceğim şekilde, komutanlarla bire bir ‘Eşinin başını aç, namazını kılma. Niye kılıyorsunuz! 20. Yüzyılın subayı böyle mi olur? Sizden çok şeyler bekliyoruz. Sen çok başarılı bir subaysın. Kurmay olabilecek bir insansın. Bunlardan vazgeç senin önünü açalım’ gibi bize birtakım vaatler sundular. Fakat biz, yaşantımız belli olduğu için bunları kabul etmedik."

KURSLARA GİTMELERİ ENGELLENDİ

Kurmay olmak için gereken kurslara gitmelerinin bile engellendiğine dikkati çeken Damar, yüzbaşı olarak görevini sürdürürken 1999 yılında yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla ordudan ihraç edildiğini anlattı.

15 TEMMUZ'U ANLAMAK İÇİN 28 ŞUBAT'I BİLMEK GEREKİR

Mustafa Damar, özellikle 1999’daki YAŞ kararlarıyla hassasiyet sahibi askerlerin tasfiye edilip yerine 15 Temmuz’da darbe yapmaya kalkan insanların ikame edildiğini ve bu askerin önlerinin açıldığını belirterek, "15 Temmuz'u anlayabilmeniz için 28 Şubat’a gitmeniz gerekir ve Batı Çalışma Grubu’nun ne yapmak istediğini anlamak gerekir. O zümrenin devlet üzerinde nasıl bir hegemonya kurmak istediğini anlamak gerekir."  dedi.

SİLİK DİYE TABİR EDİLEN KİŞİLER ÖN PLANA ÇIKMIŞ

15 Temmuz darbe girişimi sırasında ilerleyen saatlerde darbeci komutanların isimlerinin televizyonlarda açıklandığını anlatan Damar,  açıklanan isimlerinin bazılarının kendisine tanıdık geldiğini ifade etti.

Damar,  bunun üzerine 1988 mezunlarını kapsayan Harp Okulu yıllığına baktığını ve kendi dönemlerinde "silik" diye tabir ettikleri kişilerin ön plana çıktığını fark ettiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

OKURKEN BANA ENTERESAN GELDİ

"İsimlere baktım. Birtakım yazıları vardı. O dönemde bu insanların karakterlerini ifade eden, bir nevi, kendi arkadaşlarımızın kelimeleriyle yazılmış, onları tasvir eden, bir manada karikatürize edilmiş yazılarıydı. Ama kişiliklerini ifade ediyorlardı burada. Okurken enteresan geldi. Mesela eski İstanbul 2. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Özkan Aydoğdu köprülere tankları yürüten, oraları işgal ettiren birliğin komutanı ve bunu da inkar etmemiştir. Yıllıkta Aydoğdu için 'Gücüyle darbe tesiri mükemmel uygulayıp vurduğunda insanı def-i hacet yapacak durumu getirir' diyor. 

30 YIL SONRA NE YAPACAĞI YAZILMIŞ

Kader-i ilahi, 30 yıl önce bu insanların 30 yıl sonra ne yapacağı yazılmış. Eski Doğubeyazıt Zırhlı Tugay Komutanı Mehmet Ozan için yıllıkta şöyle bir ifade geçiyor; ‘İleride baskın prensiplerini en iyi uygulayabilecek biridir' Baskın kelimesi tırnak içinde ve büyük harfle yazılmış. Bu insanlar arkadaşlarımızın elleriyle hallerini yazmış buraya ve hayret ettim o zaman. Dedim ki bu insanlar bizim belki gelmemiz gereken makamlarımızı işgal ederek 28 Şubat’ta bizi bertaraf ediyorlar ve bu makamları doldurarak buralara geliyorlar. Biz de oralarda olmadığımız için daha rahat hareket ederek 15 Temmuz’u gerçekleştiriyorlar."

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar/TL tahminleri dip göründü mü? (Dolar kaç TL 27 Şubat 2017)
Dolar/TL tahminleri dip göründü mü? (Dolar kaç TL 27 Şubat 2017)
Gülen'den sonra yerine kim geçecek planları ifşa oldu!
Gülen'den sonra yerine kim geçecek planları ifşa oldu!
Türel: “Avrupa’nın tozunu attık”
Türel: “Avrupa’nın tozunu attık”
HDP Milletvekili İbrahim Ayhan gözaltına alındı
HDP Milletvekili İbrahim Ayhan gözaltına alındı
Tolga Çevik trafik kazası geçirdi sağlık durumu nasıl?
Tolga Çevik trafik kazası geçirdi sağlık durumu nasıl?
İki ülke arasında şiddetli çatışma! Kötü haberler geliyor
İki ülke arasında şiddetli çatışma! Kötü haberler geliyor
Barzani Türkiye'ye niye geldi ihtimal dışı!
Barzani Türkiye'ye niye geldi ihtimal dışı!
İstanbul hava durumu için bir iyi bir kötü haber
İstanbul hava durumu için bir iyi bir kötü haber
Bugün kayıtlar başladı hac kura sorgulamanızı yapın!
Bugün kayıtlar başladı hac kura sorgulamanızı yapın!
Sokağa çıkmak yasaklandı PKK'ya yönelik operasyon düzenlenecek
Sokağa çıkmak yasaklandı PKK'ya yönelik operasyon düzenlenecek