HABER /  KÜLTÜR VE SANAT

Gazetecilerin anıları kitap oldu

Yıllardır en ağır şartlarda bile haber peşinde koşan Gazetecilerin yaşadıkları anılar bir kitapta toplandı.

10 Ocak Gazeteciler gününe yetiştirilen “unutulur gibi değil” isimli kitabın yayınlanmasına ve tanıtılmasına destek olan Ümraniye Belediyesi 10 Ocak gazeteciler gününde bir gece düzenledi.

Meslekte emeği geçen ve hayatını kaybeden gazetecilerin anısına Şişli Cevahir Otel’de gerçekleştirilen kitabın tanıtımına, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, medya patronları, gazeteciler ve muhabirler katıldı.

Geçen sene 2013 yılı içerisinde kaybettiğimiz Enver Ören, Savaş Ay ve Mehmet Ali Birand olmak üzere Nazlı Ilıcak, Abdurrahman Dilipak, Acun Ilıcalı gibi bir çok tanınmış ünlü gazeteci ve muhabir anılarının anlatıldığı kitapta, birbirinden ilginç anılar yer alıyor. Tanıtım öncesi gazetecilerin meslek hayatlarında yaşadıkları zorlu mücadeleler fotoğrafla salon girişinde sergilendi ve salonda ise slayt karelerle izlenime sunuldu.

başliksiz-1.20140112105508.jpg

“KİTAPTAKİ ANILAR, OKULLARDA OKUTULMASI GEREKİR”

Gazeteciliğe yıllarını vermiş Fahri Sarrafoğlu, “Bunlar bizden sonra gelecek nesillere yol gösterecek olan anılar. Çok güzel anılar var inceleme şansını yakaladık. Buradaki anılar okullarda okutulması gereken anılardır. Genç meslektaşlarımın bu kitabı okumaları gerektiğini düşünüyorum“ dedi.

30 yılı aşkın süredir sahada gazetecilik yapan Türkiye gazetesinin emekli muhabirlerinden Cüneyt Bitikçioğlu, ise mesleği gereği birçok olayların içerisinde yer aldığını belirterek “hepimizin meslek hayatında anıları olmuştur. Benim de oldu ve bunu diğer meslek arkadaşlarımla paylaşmak istedim. Bu yüzden unutamadığım anılarımı kitaba yazdım” dedi.

“KİTAPTA HİÇ KİMSEYE AYRIM YAPMADIK”

Gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Biz birkaç yıldan bu yana 10 Ocak Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlamayı gelenek haline getirdik. Geçen sene de yapmıştık, bu senede yapıyoruz. Geçen seneki kutlamada her kesimden gazeteci arkadaşlarımız ile bir araya gelip onların gazetecilik hayatlarında yaşadıkları zor anlarını sergilemiştik. Bu senede yaklaşık 150 ye yakın arkadaşlarımızın unutamadıkları anılarını ‘Unutulur Gibi Değildi’ adlı kitapta toplamış olduk. Sanırım gazetecilere kendi günlerinde verilecek en iyi ödül diye düşünüyorum” dedi.

Ayrıca kitapta hiç kimseye ayrım yapmadıklarını belirten Başkan Hasan Can, kitapta alfabetik sırayla gazetecilerin anılarına yer verdiklerini söyledi. Tanıtımda kitapta yer alan gazetecilerden bazıları kürsüye çıkarak, anılarını meslektaşlarıyla paylaştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Tarihi mekanda kartpostallık kar manzarası
Bu fabrikada çalışanların tümü üniversite mezunu
Üç kardeşi ve oğlu gözleri önünde eriyor
Alman mahkemesinden şok karar
Lüks otomobil gölete düşmesin diye ağaca bağlandı
29 Ekim resmi tatil mi 2019 okullar kaç gün tatil olacak?
Yorumlar