BIST 10.479
DOLAR 32,24
EURO 34,87
ALTIN 2.425,74
HABER /  GÜNCEL

Gazeteciden Öcalan'a 10 soru!

Gazeteciler Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvurmaya ve soracağı soruları belirlemeye başladı.

Abone ol

İNTERNETHABER.COM-Abdullah Öcalan'ın pazar günkü İmralı görüşmesi sonrası BDP'li vekiller aracılığı ile yayınladığı açıklamasında basın toplantısı yapmak istediğini dile getirmişti. Hükümet çok geçmeden bunun mümkün olmadığını söylese de gazeteciler şimdiden umutlandı.

HASAN CEMAL GÖRÜŞMEK İSTİYOR

ÖCALAN'DAN SON TALEP

İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşen BDP heyeti, PKK liderinin sağlığının acil bir durumu olmadığını belirtti ve medya ile doğrudan görüşmek istediğini açıkladı.

HABERİN DEVAMI 

PKK'lıların çekilmesinin nabzını tutan Hasan Cemal, Öcalan'ın talebini desteklediğini ve kendisinin de görüşmek istediğini söyledi.

Cemal, Öcalan ile sadece 20 yıl önce görüştüğünü hatırlattı: "Ben ilk kez 1993 yılında Bekaa'da Öcalan ile iki gün çok uzun bir mülakat yapmıştım. Bir evdeydik. Ondan beri bir daha görüşemedik."

GÖRÜŞMEK İÇİN İLK RESMİ BAŞVURU

Gazeteci Ömer Şahin dün İmralı'daki Abdullah Öcalan'la röportaj yapmak için Adalet Bakanlığı'na başvurduğunu açıkladı.

ÖCALAN'A SORULAN SORULAR

Bugün bir talep de Radikal gazetesi yazarı Cüneyt Özdemir'den geldi. Özdemir, Öcalan'ın bu talebinin mümkün gözükmediğini ifade ederek en azından gazete üzerinden canlı bir röportaj yapmak istedi ve kendi yazısını okuyan Öcalan'a seslendi. Öcalan'a sormak istediği soruları yayınlayan Özdemir, cevaplamasını istedi.

1- Öncelikle nasılsınız, sağlık durumunuz nedir? Neden şikâyet ediyorsunuz, size yeterince iyi bakılmadığını mı düşünüyorsunuz?

2 - Barış sürecini nasıl yürütüyorsunuz? MİT adına temsilcilerle mi yoksa Hakan Fidan ile direkt mi görüşüyorsunuz? Bize bu görüşmelerin teknik olarak ne sıklıkta, hangi atmosferde gerçekleştiğini anlatabilir misiniz?

3- Nasıl bir yol haritanız var? Sürecin sonuna kadar atılacak adımları net olarak kararlaştırdınız mı? Şu anda ikinci, üçüncü aşama diyorsunuz, kaç aşama var ve bu aşamalarda tarafların üzerine düşen görevler net olarak belirlendi mi?

4- Size barış süreci sonrasında serbest kalacağınız üzerine bir söz verildi mi?

5- Suriye’de kurulması muhtemel bir Kürt devletini bekliyor muydunuz? Buna tepkiniz nedir?

6- Kafanızın herhangi bir yerinde Türkiye’yi bölüp bir Kürdistan kurma hayaliniz var mı?

7- Hükümete güveniyor musunuz? Hangi şartlarda süreç sıkıntıya düşer? Sizin bu görüşmeler sırasında kırmızı çizgileriniz nelerdir?

8- 2023 yılında süreç eğer tamamiyle hayata geçerse nasıl bir Türkiye hayaliniz var? Kürtler bu Türkiye’nin neresinde, nasıl bir hayat sürüyorlar? Daha da önemlisi, Türkiye nasıl bir ülke, sınırları değişebilir mi? Genişler mi?

9- Siz ya da Başbakan Erdoğan olmazsa barış süreci biter mi?

10- Barış süreci yarıda kesilirse B planınız var mı? Süreç işlemezse neler olacağını düşünüyorsunuz?

Eğer Abdullah Öcalan bu sorularımın cevabını bana ulaştırırsa cevapları da bu köşeden okuyacaksınız demektir.