YAZARLAR

FORD B-Max Test Sürüşü

Fiesta ile aynı platformda üretilen B-Max’in asıl özelliği B sütunu olmayışı. Otomobilde bu sütunun olmayışı arka sıraya geçişte ve eşya yüklemede kullanım kolaylığı getiriyor.

İyi ki tanışmışım dediğim bir otomobil daha oldu, küçük çokamaçlı otomobiller (MPV) segmentinin bence en enerjik olanı. Hemtasarım hem sürüş anlamında sıkıcı aile otomobili çizgisinin çokdışında bir otomobil.

Fiesta ile aynı platformda üretilen B-Max’in asıl özelliği Bsütunu olmayışı. Otomobilde bu sütunun olmayışı kullanım kolaylığıgetireceği gibi güvenlikle ilgili sorunlarda getirebilir diyeinsanın aklına gelmiyor değil. Ama işler hep düşünüldüğü gibi dedeğil.

Otomobil, ailesinden izler taşıyor. Biraz Fiesta biraz Focusbolca C-Max. Otomobil orta  sütunu çıkarıp kısalarakC-Max’den, biraz yükselerek Fiesta’dan, biraz konfordan alarakFocus’dan ayrılıyor ve kendisine münasır haliyle karşınızaçıkıyor.

Tasarımındaki en önemli detay B sütunu olmaması ama bu dışarıdanbakınca belli olmuyor, eğlence kapıyı açmak istediğinizdekarşılıyor sizi. Ön kapıyı alışıldık şekilde açarken arka kapıyıtam tersi istikametine açıyorsunuz ve tüm otomobil karşınızda. Budurumda çocuk koltuğu çok rahat yerleşeceği gibi, otomobile inipbinmekte zorlanan yaşlılar, küçük çocuklar, evcil hayvanlar çokdaha kolayca otomobilin arka kısmına geçebiliyor. Eşyalaragelirsek, iş eğlenceye dönebiliyor, bir şey sığdırmaya çalışmak zordeğil, orta sütun olmayınca kapalı bir yere bir şey sıkıştırmaktanziyade, ortaya koyduğunuz bir şeyin kapıları kapatarak etrafınısarıyor gibisiniz.

Kokpitte durum Fiesta ile neredeyse aynı, Sony müzik sistemi vebilindik tuş kalabalığı. Kaliteli sesin bedeli görsel karmaşa.Yüksek sürüş pozisyonu dolayısıyla görüş alanı çok geniş. Küçükeşya gözleri işinizi görecek kadar ama zaten eşya ve alan problemigörünmüyor otomobilde. Otomobil elektrikli derinlik ve yükseklikayarlı direksiyonu, elektrikli ön camları, bel destekli koltuğu,iklim kontrollü kliması, sürücü koltuğuna entegre kol dayaması,yağmur sensörü, hız kontrol sistemi gibi özellikleriyle gayetkonforlu sürüş yapmanızı sağlıyor.

Peki ortada sütun olmayınca otomobil yeterince güvenlimi sorusuakıllara takılıyordur muhtemelen, benim takıldı, çünkü özellikleolası bir çarpışmada olabilecekler ilk akla takılanlar. Ancak Fordmühendisleri kapıların birleştiği noktalara daha yoğun çelikdöşeyerek B sütunu gibi görev yapmasını sağlamışlar ve bu kapıbarları ile otomobil yandan gelen darbelere dayanıklılığınıkaybetmemiş. Euro NCap da B-Max i destekleyerek kendisine tümçarpışma testlerinden 5 yıldız vermiş. Yani güvenlik konusunda bireksiği yok.

Peki sürüş nasıldı dersek. Otomobil şehir içinde yüksek bir Mpvkullanıyormuş gibi değil de daha çok sakin karakterli B sınıfı birotomobil kullanıyormuş hissiyatı veriyor. Bir Fiesta canlılığı yokelbet ama yine de de oldukça seri ve yeterli bir canlılıktakullanabiliyorsunuz.

Otomobili iki dizel üç benzinli motorla edinebiliyorsunuz. Eğerotomatik vites isterseniz benzinli motor tercih etmeniz gerekecek.Benim test otomobilim dizel 1.6 Litrelik 95 beygir güç üreten birmotora ve 5 ileri manuel şanzımana sahip. Tork gücü 215 Nm bu güce1750 d/d de ulaşıyor. 0-100 hızlanması 13.9 saniye. Ben kullandığımsüre boyunca ortalama 6.2 lik bir yakıt tüketim değerine ulaştım.Oldukça sakin bir kullanımla ulaştığım bu değer şehir içi yoğuntrafiği düşünürsek ideal diyebiliriz. Biraz daha sabit hız ve uygundevirde çok daha düşük değerlere ulaşılacaktır ancak benimkullandığım yoğun İstanbul trafiğinde deneyimleme şansım olmadı.Otomobili kullanmak çok eğlenceli yalnızca iş için kullanılmasıveya van görünümünden dolayı aile babalarının tercih edeceğiotomobil olarak kalmasın. Bu otomobilin annelerin de küçükçocuklarıyla çok rahat seyahat edebilecekleri şekilde kolay birkullanımı var.

Yorumlar