BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  EKONOMİ

Flaş düzenleme! Uzun süre kullanılmayan cep telefonlarına "IMEI numarası" önlemi

Uzun süre kullanılmayan cep telefonlarına "IMEI numarası" önlemi gelecek. Taslak düzenlemeye göre, 7 yıl süreyle kullanılmayan cep telefonlarının yeniden aktif edilebilmesi için kullanıcısından veya ithalatçısından başvuru istenecek. Düzenlemeyle, yabancı diplomatların cep telefonları da kayıt altına alınacak.

Abone ol

7 yıl süreyle kullanılmayan cep telefonlarının yeniden aktif edilebilmesi için kullanıcısından veya ithalatçısından başvuru istenecek. Düzenlemeyle, yabancı diplomatların cep telefonları da kayıt altına alınacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun taslağıyla, elektronik kimlik bilgisine sahip cihazların, kayıp, kaçak veya çalıntı cihazlara elektronik haberleşme hizmeti verilmesinin engellenmesi, elektronik kimlik bilgisi başka cihazlara kopyalanan cihazlara ilişkin düzenleme yapılması öngörülüyor. Kullanıcının tespit edilememesi halinde, ithalatçı veya imalatçı tarafından kayıt işlemi yapılacak.

Sabah'ın haberine göre telefonun tekrar kayıtlı hale getirilmesi için her türlü hukuki, cezai, idari ve mali sorumluluğun kabul edilmesi istenecek. Cihazın ithalatçısı veya imalatçısının faaliyetine son vermiş olması durumunda, cihazın kullanıcısı tarafından ithalatçı veya imalatçı firmanın faaliyetine son verdiğine dair belge talep edilecek. Yapılacak işlemlerin ardından IMEI numarası beyaz listeye alınacak, aksi halde kara listede kalarak kullanım dışı olacak.

Taslağa göre, diplomatların cep telefonları da abone kayıt merkezleri üzerinden kayıt altına alınacak. Buna göre, "yabancı misyon kimlik kartı" taşıyan kişiler, cep telefonlarına ilişkin kayıt başvurusu işlemlerini abone kayıt merkezleri üzerinden yapabilecek.

Diplomatlardan cep telefonu kaydı için dilekçe, pasaport kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfa ve yurda girişi gösterir sayfanın fotokopisi istenecek. Diğer kamu kurumlarının belirlediği diğer belgeler de yabancı misyon görevlilerinden talep edilebilecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Ümraniye'de sitede yangın paniği
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Devlet Tiyatroları çalışanları greve gidiyor
Balıkesir’de öldürülen kuzenlerin katillerini DNA raporu ele verdi! 2 kardeş tutuklandı
Erzincan’da, Yeşilyurt Mezrası karantinaya alındı 4 gün sürecek
Sezgin Baran Korkmaz'ın eşi Gökçen Korkmaz kimdir, kaç yaşında?
Almanya'da Türk öğrencilere ‘Türkçe yok' dayatması
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hayvan Hakları Yasası talimatı! "Meclis kapanmadan bu kanunu çıkarın"
Aşı yaptırma krizi: Şişeyi görmek istiyorlar, fikrini değiştirip gidiyorlar
Bağcılar'da erkek çocuğuna tacizin görüntüsü ortaya çıktı!
Yorumlar