BIST 1.459
DOLAR 8,36
EURO 10,13
ALTIN 498,73
HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hayvan Hakları Yasası talimatı! "Meclis kapanmadan bu kanunu çıkarın"

AK Parti MYK'sında gündeme gelen Hayvan Hakları Yasası ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimat verdi. Yasa ile artık hayvanlar ‘eşya’ olmaktan kurtulup ‘canlı’ gibi korunacak. Cumhuriyet Savcıları hayvanlara eziyet edenler hakkında şikayet olmadan resen soruşturma başlatabilecek.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan MYK toplantısının ana gündem maddesini hayvan hakları yasası oluşturdu. Toplantıda, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal konuyla ilgili bir sunum yaptı. Erdoğan'ın "Meclis kapanmadan bu kanunu çıkarın" talimatını verdiği öğrenildi. Bu kapsamda, Hayvan Hakları Yasası'nın temmuz ayında Meclis'e sunulması planlanıyor.

Yasa ile artık hayvanlar 'eşya' olmaktan kurtulup 'canlı' gibi korunacak.

Edinilen bilgilere göre, evdeki hayvanlara çip takılacak, sokağa bırakanlara 2 bin TL'ye kadar ceza verilecek. Hayvanların yaptığı bütün eylemlerden sahibi sorumlu olacak. Tehlikeli ırkların alımı ve satımı yasak olacak.

Bu ırkları sattığı tespit edilen kişilere para cezası verilecek, tasmasız ve ağzı açık gezdirenler ya da çocukların olduğu yerlere sokanlara yaptırım gelecek.

Eziyete 6 aydan 3 yıla kadar hapis

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; yeni düzenleme ile Cumhuriyet Savcıları hayvana eziyette şikâyete gerek kalmaksızın resen soruşturma açabilecek. Hayvanlara işkence ederek öldürenlere 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası, eziyet edenlere ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Cinsi tükenen ve kasten bir canlının cinsini tüketene 2 yıldan 5 yıla kadar, hayvan dövüştürenlere ise 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek. Toplantıda, bu cezaların 'erteleme' olmaksızın uygulanması yönünde öneri de gündeme geldi. Konuyla ilgili infaz yasasında yapılabilecek değişiklikler masaya yatırılacak.

İnfaz yasasıyla ilgili değişiklik yapılması durumunda, bu düzenleme hayvan haklarını da kapsayacak. AK Parti kurmayları, hayvan hakları yasasıyla ilgili önümüzdeki günlerde yeniden toplantılar yaparak, teklife son şeklini verecek.

Öte yandan, toplantıda Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri tarafından yapılan sunumda da Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu dijital dönüşüm süreci ele alındı. AK Parti'nin toplamda 36 tane yazılımının olduğu belirtilen sunumda, parti seçmen iradesini ve tercihlerini analiz etmek için yeni bir çalışma yapacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sunumla ilgili, çağın en önemli konularından birinin yapay zekâ olduğuna vurgu yaparak "Bununla ilgili arkadaşlara destek verelim, çalışalım" talimatını verdiği öğrenildi.


ÖNCEKİ HABERLER
Aşı yaptırma krizi: Şişeyi görmek istiyorlar, fikrini değiştirip gidiyorlar
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bağcılar'da erkek çocuğuna tacizin görüntüsü ortaya çıktı!
Hindistan'da tarlada çalışanların üzerine yıldırım düştü: 27 ölü
Müsilajlı denizde tatil yapılabilir mi? Uzmanlar uyarıyor
Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve Yenikapı-Kirazlı arasında metro seferleri durduruldu
İstanbul'da 4 ilçede hava destekli uyuşturucu operasyonu başlatıldı
İstanbul'da PKK operasyonu! HDP Beyoğlu İlçe Başkanı Mehmet Sait Bor gözaltına alındı
İzmit'te tüyler ürperten olay! Banyoda doğurduğu bebeğini 9 bıçak darbesiyle öldürdü
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan 'tokat' tepkisi: Makamlara saygı gösterilmeli
Yorumlar 20 yorum