BIST 9.334
DOLAR 31,13
EURO 33,83
ALTIN 2.035,22
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Fetullah Gülen'in iadesi için kritik görüşme bu gece

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bozdağ, Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin bu gece kritik bir görüşme yapılacağını söyledi.

Abone ol

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın bu akşam ABD'li mevkidaşı ile Gülen'in iadesini konuşacağı belirtildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hollanda ve Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleriyle yaşanan krizi de değerlendirdi. Batı ile yaşanan krize değinen Adalet Bakanı Bozdağ, "Darbecileri ve teröristleri himaye ediyorlar" dedi.

Anadolu Ajansı Editör Masası’nda soruları yanıtlayan Bozdağ, “İstikrarlı bir Türkiye istemiyorlar. Avrupalıların yaptıkları tüm olumsuzlukları yüce Türk milletinin değerlendirdiğini görüyorum” dedi ve şunları söyledi:

AB ülkelerinden 2007’den 2017’e kadar bizim iadesini telep ettiğimiz kişi sayısı 443. Bu kişilerden sadece 12’si iade edimiş. Aramızdaki ikili anlaşmalara ve çok taraflı sözleşmelere rağmen bir yol bulunarak iade edilmiyorlar.

"Bakıyorsunuz hep beraber hücum halindeler. Neden? ‘Evet’ Türkiye’nin aleyhineyse bıraksınlar ‘evet’ çıksın, kayifleri yerine gelir. Ama ‘evet’ çıkmasın diye uğraşıyorlar. Çünkü zayıf ve istikrarsız bir Türkiye istiyorlar; her defasında Avrupa’dan medet uman Türkiye isteyenler, sandıktan ‘evet' çıkmasını istemiyor.

Türkiye’nin meşru hükümetinin bakanları Almanya’da Hollanda’da konuşamıyor. Ama PKK terör örgütü, orada toplantı ve gösteri yapıyor; konuşuyor. PKK, Almanya hükümetine göre ve AB’ye göre terör örgütüdür. Peki PKK ve yandaşlarının böylesi bir terör eylemi yapmasına nasıl izin veriliyor, bu izah edilemez.

Bu durum, Batı ülkelerinde Türkiye aleyhine kim ne yapıyorsa himaye edildiğinin ispatıdır. Darbeciler, teröristler himaye ediliyor. Kim Türkiye’ye ihanet ediyorsa, zarar veriyorsa onların daha makbul insan kabul edildiği ülke değerlendirmeleriyle karşı karşıyayız. Bu kabul edilemez ve sürdürülemez.

Bir tarafın kazandığı diğer tarafın hep kaybettiği bir ilişki düzeni olamaz. Bunu Avrupalı müttefiklerin de yakın gelecekte göreceğini düşünüyorum. Gittikleri bu yol yol değil..."