BIST 9.090
DOLAR 31,42
EURO 34,14
ALTIN 2.107,71
HABER /  POLİTİKA

Başbakan Yıldırım Nevruz Buluşması'nda konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, ATO Congresium'da "Uluslararası Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cem'i Buluşması"nda konuştu.

Abone ol

Başbakan Binali Yıldırım, "Uluslararası Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cem'i Buluşması'na katıldı. 

Binali Yıldırım, Ankara'da Nevruz Buluşması'nda konuşma yaptı.

"Dünyanın hiçbir yerinde masum insanlara yönelik törör eylemlerini tasvip etmeyiz, islam terörün şiddettin karşısındadır" diyen Başbakan Yıldırım, konuşmasında"İnsanlığın huzuru için terörle hiç ayrım yapmadan mücadele  veriyoruz" diye ekledi. 

       

"ALEVİ KÜLTÜRÜ İÇİNDE BÜYÜDÜM..."

Yıldırım konuşmasında, Alevi- Sünni vatandaşlarımızın yaşadığı bir köyde doğdum. Adım da çok sevdiğimiz bir komşumuzdan geldi" diyerek de özel bir açıklama yaptı. 

Binali Yıldırım konuşmasında "farklı olmak insanın fıtratından gelir, biz farklılıklarımızı medeniyetin zenginliğidir" derken, "Alevi kültürü içinde büyüdüm. İç içe yaşadık. Birlikte yaşadık bundan sonra da ilelebet yaşamaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Binali Yıldırım konuşmasında HZ. Ali'nin doğum gününün bugün olduğunu hatırlırken, HZ. Ali efendimiz islam dünyasının yegane ve en özel şahsiyetlerinden biridir" dedi. 

Binali Yıldırım'ın konuşmasından dikkat çeken satır başları: 

-İnsana hizmet Allah'ın rızası içindir, saygı için yarışıyoruz, çünkü biliyoruz ki hepimiz yaradanın kuluyuz" 

-Geçmişle avunarak geçmişin içinde dolaşarak bugünü kuramayız aramızdaki itilaflar varsa onu çözmek bizim en önemli sorumluluğumuzdur bu topraklarda bizi ayrıştırarak birbirimizin sevgisini azaltmaya çalışıyorlar...

-12 imam efendimiz hepimizin değeridir...

-2011-2012 Eğitim Öğretim yılından itibaren alevilik de öğretime dahil edilmesini sağladık.

Sözlü geleneği yazılı hale dönüştürmek için de çalışmaya ihtiyaç var. Bu çalışma da Kültür Bakanlığı bünyesinde devam ediyor.